Vita a fogimplantátumokról
A fogászok ma már rutinszerűen növesztenek csontokat a szájüregben, hogy stabil környezetet teremtsenek a fogimplantátumoknak, de az továbbra is vitatéma, hogy melyik módszer a jobb: előbb csontot növeszteni, majd az implantátum segítségével megteremteni a további csontnövekedés lehetőségét, vagy előbb egyszerűen behelyezni az implantátumot, és hagyni, hogy a csont köré nőjön.
Zvi Artzi professzor, a Tel-aviv-i Egyetem Maurice és Gabriela Goldschleger Fogászati Iskolájának kutatója új tanulmányának eredményeire hivatkozva úgy véli, hogy a kétlépcsős módszer, tehát a fognövesztést követő fogimplantátum behelyezése, majd a további csontnövesztés hatékonyabb és tartósabb alternatívát jelent, mint az egyszeri fogimplantátum alkalmazása. Ennek ellenére ma a fogorvosok túlnyomó többsége az egylépcsős módszert alkalmazza, hogy megkímélje a pácienseket a további műtéti beavatkozásoktól.
A fogbeültetés sikere szinte mindig a fogászati implantátumok anyaga, a titán biokompatibilitásán múlik. Mind az állati és az emberi szövetek általában könnyen befogadják a titánból készült implantátumokat, és a szövetek elkezdenek köré nőni, de sok esetben a csont mennyisége is meghatározó a beültetés sikeressége szempontjából.
Habár a tanulmány eredményei egyértelműen arra utaltak, hogy a kétlépcsős fogbeültetés hatékonyabb és tartósabb is az egylépcsős módszernél, Artzi professzor fontosnak tartja megjegyezni, hogy minden eset más és más, mivel például a fogászati szakértőknek figyelembe kell venniük a már meglévő csontszöveteket is, amelyek jelentős mértékben határozhatják meg az implantátum stabilitását.
Artzi professzor tanulmányának részletei a Journal of Clinical Periodontology című fogászati szakfolyóirat legutóbbi számában jelentek meg.