Plázs hvg.hu 2012. május. 22. 15:07

Honnan tudhatjuk, hogy endometriózisunk van?

Vera iszonyatos kínok közepette került kórházba olyan bő vérzéssel, hogy ott és akkor döntenie kellett: ha nem egyezik bele a méheltávolításba, a reggelt nem éri meg. A diagnózis: vérrel teli ciszták és méhnyálkahártya-szigetek a petefészekben.

A betegség jellegzetessége, hogy teljesen jellegtelen tud lenni, ezért a benne szenvedőket sokszor hisztériásnak bélyegzik meg. (A krónikus kismedencei fájdalom miatt vizsgált nőknél végül mintegy 40-60 százalékban találnak endometriózist.) Az eltévedt méhnyálkahártya-szigetek ugyanúgy viselkednek, mint a normális méh, azaz a hormonális változásra válaszolnak, és a menstruáció idején ugyanúgy véreznek. Ezért aztán, attól függően, hogy hol helyezkednek el, változatos fájdalmakat, feszülő érzést vagy vérzést okoznak, az elfolyni nem tudó vér esetenként kisebb-nagyobb cisztákban gyülemlik fel (például a petefészekben). A hasüregben levő csomók akár fájdalmas vizeléshez, székeléshez vezethetnek, a petevezetéket elzárók akadályozhatják a megtermékenyülést, vagyis meddőséget okozhatnak. Előfordulhat fájdalmas szexuális együttlét, derékfájás, fájdalmas menstruáció is.

Gondolni kell rá. A tünetek szerteágazó mivolta miatt a diagnózis nehéz lehet. Ha kíváncsi a részletekre, látogasson el a blogra, kattintson!

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.