Akár a nők 90 százaléka érintett, ha a bőrben lévő kötőszövet ártalmatlan, ám esztétikailag annál zavaróbb meggyengüléséről van szó. A narancsbőr kialakulásának több oka lehet, örökölhető a hajlam, de az életmódunknak is szerepe lehet a megjelenésében. A többnyire felületi kezeléseket ígérő kozmetikumok, terápiák legfeljebb átmenetileg orvosolhatják a problémát. Éppen ezért mi azt javasoljuk, hogy fölösleges költekezések helyett inkább hozzuk divatba a narancsbőrt.
Minden nő rémálma a bőr alatti zsírsejtek jól látható kitüremkedése. Noha mindez csak látszatbetegség – a női szervezet kötőszövetének szerkezeti változása –, és legfeljebb esztétikailag zavaró, mégis milliárdos hasznot jelent, a gyógyszer- és kozmetikai iparnak egyaránt. A férfiak ezúttal is szerencsésebbek: az erős keresztszálas kötőszöveteik miatt nem szembesülnek a bőr ilyen fokú változásával.
Leegyszerűsítve a nyirokrendszer – a salakanyagok csak ezen keresztül tudnak távozni a szervezetből – elégtelen működése okozza a narancsbőrt. Veszélyzónának számít a comb és a fenék környéke – itt vannak a legnagyobb zsírraktárak –, de a has és a felkar is érintett lehet idővel. Mivel a nyirokrendszer nem képes önállóan megtisztulni, az izmok segítenek ebben, fokozva a nyirokkeringést; ezért hangoztatják sportorvosok, hogy rendszeres mozgással felgyorsítható a méreganyagok távozása.
Bárki érintett lehet, a narancsbőr kialakulása nem függ a testalkattól, sovány nők ugyanúgy takargathatják a hepehupát. Vannak hajlamosító tényezők: elsősorban az öröklött hajlam, a túlsúly, a hormonális változások, a helytelen táplálkozás, a kevés folyadékfogyasztás, mozgásszegény életmód. És persze vannak stádiumai a rettegett állapotnak: az utolsó fázisban a hepehupa már álló és fekvő helyzetben, a bőr összenyomása nélkül is jól látható. Jó hír, hogy ennek bekövetkezése általában időgényes.
Szemerey Balázs István plasztikai sebész is elsőként a helytelen táplálkozást említi, ennek eredményeként jön létre, hogy a salakanyagok egyfajta raktárnak használják a zsírszöveteket, hosszasan állomásozva ott. Persze ugyanezt válthatják ki a hormonális hatások is.
Az állapotot Nicole Ronsard, egy New York-i szépségszalon tulajdonosa írta le elsőként még 1973-ban, a „zsír, víz és mérgező bomlástermékek kombinációjaként” határozva meg a problémát, amellyel a szervezet nem tud mit kezdeni. A szakorvosok mai álláspontja is az, hogy semmiféle egészségügyi problémát nem jelent az állapot, így kezelése is csak esztétikai szempontból megfontolandó.
Kidobott pénz?
Annak ellenére, hogy az orvosi szakma nagy része kidobott pénznek tartja a különféle krémekkel való kísérletezést, igen jövedelmező iparágról van szó. Ezek a krémek, olajok, zselék általában azt ígérik, hogy serkentik az adott terület vér- és nyirokkeringését, méregtelenítik a szöveteket, növelik feszességüket.
Azon is lehet persze vitatkozni, mennyire hasznosak vagy haszontalanok a krémeken túli terápiák (vitaminok, elektromos kezelések, vákumterápiák) ám senkinek nem szeretnénk elvenni a kísérletező kedvét, hátha egyszer rátalál a csodamódszerre. De azért megemlítjük, hogy a narancsbőr elleni terápiák többsége a gyakorlati teszteléseknél nem hozza a várt eredményt. A Journal of the American Academy of Dermatology egyik tavaszi kiadása például több mint 50 eljárást vett górcső alá – és közülük egyetlenegy sem segített a problémán.
A legújabb módszer, a lézer |
A kezelések terén a Cellulaze névre keresztelt lézeres beavatkozás számít újdonságnak, azért is, mert végleges megoldást ígér. Ám mivel a legelső páciensek is csak három hónappal ezelőtt estek át a terápián, nehéz lenne messzemenő következtetéseket levonni az életreszóló hatást illetően. A tengerentúli orvosok szerint az egyetlen bevatkozást igénylő eljárással végleg a múlté lesz a hepehupás comb, mert a lézer hatására a zsírsejtek átalakulnak, a bőr kisimul. Igaz, mindez körülbelül 600 ezer és 2,7 millió forint közötti áron. Megnyugtató, hogy az eljárást az amerikai gyógyszerügyi hatóság (FDA) is megvizsgálta. Itthon még nem elérhető, de a korábbi eljárásokra sem kellett sokat várnia a hazai közönségnek. |
Ha nem használ, legalább nem is árt
A hatásos kezeléshez tehát a kiváltó okot kellene megszüntetni, és ez aligha lehetséges mindenkinél. A felületi kezelések pedig csak időszakosan oldhatják meg a problémát, ha egyáltalán megoldják.
Vannak azonban olyan ajánlások, amelyeket mindenféle rizikó nélkül megfogadhatunk, és talán még a pénztárcánk sem érzi meg. Ilyen például a javasolt helyes étrend: ami annyit tesz, hogy együnk sok gyümölcsöt, zöldséget, mellőzzük a zsíros és tartósított ételeket. Mondják, hogy a koffeint és az édességet is érdemes korlátozni. Ellenben igyunk sok cukormentes folyadékot, és a mozgás is legalább ennyire fontos.
Boros Szilvia sportorvos szerint a ciklikus mozgások – kerékpározás, úszás, alakformáló aerobik – a legjobbak a narancsbőr ellen. Csodát ezektől sem szabad várni, de abban mindenképpen segítenek, hogy ne legyen rosszabb az állapot. A sós vízben való mozgás, úszás is az egyik leghatékonyabb narancsbőr-ellenes tevékenységnek számít. A bőrrel érintkező sós víz fokozza a vérkeringést és eredményesen csökkentheti a gödröcskék mélységét. Ha jobb híján a kádban készítjük el a sós fürdőnket, az is jó hatású lehet, különösen, ha néhány egyszerűbb gyakorlat is kivitelezhető. A has- és farizmaink összeszorítása, a naponta vett, váltott hideg-meleg zuhanyfürdő is rugalmasabbá teheti a bőrt.