2012. május. 07. 14:47 hvg.hu Utolsó frissítés: 2012. május. 07. 14:59 Plázs

Vakcina jelenthet megoldást az Alzheimer-kórra

A bostoni és zürichi kutatók által felfedezett új vakcina immunreakció nélkül csökkenti az agyi beta-amiloid lerakódások mennyiségét – írja az Index.

Az egereken sikerrel kipróbált hatóanyag csökkenti a beta-amiloid (amyloid-ss peptide, ASS) fehérje mennyiségét. Ez a fehérje a fő alkotórésze a degeneratív betegséget kiváltó agyi lerakódásoknak, jelentette be a zürichi egyetem – írja az Index.

A kutatók kísérleteik során kimutatták, hogy a beta-amiloid molekula kétféle rövidített és egymáshoz kapcsolt változatát tartalmazó oltóanyag hatékonyan csökkenti az amiloid-lerakódásokat. Ezek az Alzheimer-betegségben szenvedő páciensek agyában keletkező legfontosabb lerakódások. A kezelés hatására javultak az alzheimeres egerek emlékező- és tanulási képességei. A javuláshoz arra volt szükség, hogy a hatóanyagot hetente egyszer az orr nyálkahártyájára juttassák. A jelek szerint az oltóanyag antitesteket képez a béta-amiloid ellen, anélkül, hogy kiváltaná az ASS-re jellemző sejti immunreakciót.

A kutatók eredményeiket a Journal of Neuroscience szaklapban közölték.

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. április. 11. 19:00

„A verseim nem én vagyok: az vagyok én, amit itt irok” – máig sokkolóan hat József Attila kevésbé ismert arca

Évtizedekig elzárva tartották a nagyközönség elől, majd amikor szóba került a nyilvánosságra hozatala, mind az irodalmárok, mind a pszichológusok tiltakozni kezdtek ellene. Nemcsak azért, mert a szocialista erkölcsbe ütközött, hanem attól is tartottak, hogy a megjelentetése lejáratná a pszichoanalízis módszerét, valamint összetörné az olvasókban élő, kultikus József Attila-képet. A Szabad-ötletek jegyzékének idei újrakiadása és a József Attila pszichoanalízisét feldolgozó, ezen a héten mozikba kerülő új film, a Reménytelenül egyaránt a közönség nem szűnő érdeklődését mutatja a téma iránt. A ma 120 éves József Attiláról, a költőről és a magánemberről, továbbá a Szabad-ötletek jegyzékének publikálását övező vitákról kérdeztük az első kiadást tető alá hozó Tverdota György irodalomtörténészt, a József Attila Társaság elnökét, az életmű egyik legavatottabb ismerőjét.