2012. április. 11. 20:00 MTI Utolsó frissítés: 2012. április. 11. 19:55 Plázs

Újra megnyílik a romváros Szantorinin

Szerdától ismét látogatható a Szantorini szigetén fekvő bronzkori város, Akrotiri, hét évvel azután, hogy leszakadt a teteje, és be kellett zárni.

Az "Égei-tenger Pompejijeként" számon tartott régészeti lelőhelyet a ráhullott vulkáni hamu konzerválta. A sziget vulkánja 3700 éve tört ki, valószínűleg ez vetett véget a mínószi kultúrának a délebbre fekvő Kréta szigetén is.

"Most megnyitja a kapuit az egyik legjelentősebb régészeti lelőhely mind Görögországban, mind az egész világon. A már teljességgel biztonságos Akrotiri valószínűleg fellendíti a térségbe irányuló turizmust" - mondta Petrosz Alivizatosz görög kulturális és turisztikai miniszterhelyettes szerdán. 

A területet 2005-ben zárták be, miután egy tető leomlott, és a balesetben meghalt egy 45 éves brit turista. Az új tető acél és fa kombinációja, amely biztonságosan megvédi az 1967-ben felfedezett romokat.

Akrotiri az ún. kükladikus kultúra legjelentősebb központjai közé tartozhatott, ám lakói kénytelen voltak elhagyni a Kr. e. XVII. században a tűzhányó kitörését követő földrengéssorozat miatt. Ez volt a világtörténelem legnagyobb szeizmikus eseménye.

A láva és a vulkáni hamu ellepte a teljes szigetet és vele a települést, ezzel konzerválta az épületeket, az utcákat, de még a bútorokat és a kerámiaedényeket is, ezzel a bronzkori város az egyik legépebben fennmaradt régészeti lelőhellyé vált.

További cikkeink Trump elnöki beiktatásáról