Plázs hvg.hu 2012. április. 11. 12:43

Műmell, műágyék - transznemű is lehet az Univerzum legszebb nője

Jenna Talackova indította el a lavinát, és már csak Donald Trump áldása kell hozzá, hogy a Miss Universe versenyén transzneműek is részt vehessenek.

Tágul az Univerzum - ezzel a címmel jelent meg a hír a Huffington Poston, mely beharangozza: a finisben a Miss Universe szabályzatmódosítása. Ezek alapján jövőre transznemű szépségek is részt vehetnek a versenyen. Már csak Donald Trump, a világméretű szépségverseny atyja kell, hogy beleegyezzen.

Az új regula apropóját Jenna Talackova adta. A 23 éves nőt azért zárták ki a kanadai előválogatásból, mert születésekor még nem az volt. Talackova diszkvalifikálását tiltakozó akciók követték, aláírást gyűjtöttek a transzneműért, akit ennek hatására mégis versenyezni engednek. A Walterként született kanadai útlevelét és jogosítványát is bizonyítékként nyújtotta be: mindekttőben már nőként szerepel. Talackova 14 évesen kezdte a hormonterápiát, egy interjúban elmondta, hogy gyerekként is idegennek érezte magát testében, négy évvel ezelőtt pedig teljes átalakításon ment keresztül - írja a Spiegel Online.

Jenna Talackova indulhat a kanadai selejtezőn
AP / Reed Saxon

Az új szabály a támogatók szerint hatalmas lépés a nők egyenjogúságának ügyében, az ellenzők viszont az egyre természetellenesebb szépségek részvételéről panaszkodnak. Pár évvel ezelőtt vihart kavart a venezuelai szépségek sorozatos jó szereplése, a dél-amerikai országban ugyanis általános, hogy a szépségversenyekre való felkészülés egyben sebészeti beavatkozást is jelent. A 2008-as nyertes, Dayana Mendoza orra és melle is korrigálva lett a tökéletesség érdekében, és bár a szabályzat nem tiltja, számos kritika érte a nem-természetadta szépséget.

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.