A Nemzeti Erőforrás Minisztérium egészségügyért felelős államtitkársága közleményt adott ki az e-cigarettáról, amelyben a termék veszélyére hívják fel a figyelmet. Leszögezik azt is, hogy minden olyan nem dohányterméknek minősülő termék, amely nikotint tartalmaz, és nem gyógyszerként van forgalomban, illegálisnak tekintendő.
Mint már korábban megírtuk, a januári szigorítás óta – drágult a cigaretta, és a kocsmákból, éttermekből, zárt légterű helyekről kitiltották a füstölgőket – a kereskedők tapasztalatai szerint a dohányosok mintegy tíz százaléka érdeklődik az e-cigaretták iránt, és a vásárlók zöme a nikotinos változatot keresi. Teszik ezt azért leginkább, mert a nemdohányzók védelméről szóló jogszabály az e-cigire nem vonatkozik, hiszen káros füst helyett kevésbé káros vízpárát ereget a zárt légtérbe, így a passzív dohányzást sem lehet felrónni.
Akkor megkerestük a Nemzeti Erőforrás Minisztérium Egészségügyért Felelős Államtitkárságát is, ahol azt a választ kaptuk, hogy a nem dohányzók védelméről szóló törvény hatályba lépett módosításával kapcsolatos tapasztalatok összegyűjtése és egyeztetése még folyamatban van. A szabályok változásával kapcsolatos javaslatokról pedig csak az egyeztetések lezárulta után dönt az államtitkárság.
Most pedig döntött, és pontokba szedett tájékoztatást adtak ki, amelyben azt is leírják, mit is gondolnak valójában az elektomos cigarettáról, azon túl, hogy elismerik, valóban megnőtt a termék iránti kereslet. Mint írják, az elektromos cigaretták számos kockázatot jelenthet az egészségre, a legújabb vizsgálatok ugyanis káros anyagokat mutattak ki az összetevőik között.
Továbbá az sem mellékes, hogy az e-cigarettákban levő összetevők közül a nikotin olyan anyag, amelyre a gyógyszerszabályozás vonatkozik. Eszerint az ilyen termékekre is a gyógyszerek engedélyezésére vonatkozó hatósági eljárást kellene alkalmazni. Az engedély kiadása után pedig meg kellene felelniük többek között a gyógyszergyártásra, gyógyszerforgalmazásra, és a gyógyszerek reklámozására, mellékhatás-figyelésére vonatkozó uniós előírásoknak. Ahogy alkalmazásuk is a dohányzásról történő leszokás részeként az orvos vagy gyógyszerész tanácsa szerint, illetve felügyelete mellett történhet.
Felhívják a figyelmet arra is, hogy minden olyan nem dohányterméknek minősülő termék, amely nikotint tartalmaz, és nem gyógyszerként van forgalomban, a fenti okokból illegálisnak tekintendő.
A tárca szerint a nikotintartalmú e-cigaretta legfőbb veszélye, hogy már egy patronja is a halálos mennyiségű nikotint tartalmazhat. A jelenleg boltokban aluljárókban kapható termékek minősége és megbízhatósága az esetek többségében nem garantált, így a fogyasztó egy nem megfelelően működő e-cigaretta esetében nem tudhatja pontosan, hogy mennyi nikotint visz be a szervezetébe, vagy milyen egyéb az eszközzel kapcsolatos – testi épséget veszélyeztető – (például robbanással járó) technikai probléma merülhet fel.
Az Egészségügyi Világszervezet is nyilvánvalóvá tette, hogy az elektromos cigarettát nem tekinti a dohányzásról történő leszokás legitim eszközének, hiszen nincs bizonyíték, amely igazolná ezen eszközök biztonságosságát és a leszokást elősegítő hatásosságát.