Plázs Medipress 2012. február. 08. 17:28

A népszerű embereknek az agyuk is más

Az agy embertársaink megértéséért felelős területe nagyobbra nő a szélesebb kapcsolati hálózattal bíró emberek esetében, állapította meg egy új oxfordi tanulmány.

Egy új kutatás során kiderült, hogy az aktív társadalmi életért, pontosabban a szociális jelzések értelmezéséért, az arckifejezésekért, valamint az arcok és a nevek megjegyzéséért felelős agyi terület nagyobbra nő azoknál a személyeknél, akiknek általában több ismerősük van a Facebook közösségi portálon. Korábbi tanulmányok azt is igazolták már, hogy a nagyobb csoportban élő majmoknak is nagyobbra nő az agyuk.

Végel Dániel

Az úgynevezett szociális agy elmélet szerint a főemlősök, köztük az emberek agya azért nőtt nagyobbra, hogy fel tudják dolgozni a komplex közösségi hálózataik kapcsolódási pontjait. „De az emberek között akadnak magányosabb típusúak és nagy társadalmi életet élők is. A kutatásaink során arra voltunk kíváncsiak, hogy van-e agyi alapja ennek az alapvető személyiségbeli különbségnek” – mondta Robin Dunbar, az Oxfordi Egyetem antropológusa. 

A kutatók negyven önkéntes résztvevő agyáról készítettek MRI felvételeket, majd a résztvevőknek egy olyan tesztet kellet kitölteniük, amelyből kiderült, hogy mennyire képesek a másik ember mentális állapotát és érzelmeit átérezni és megérteni. Végül a kutatók megkérdezték az önkéntesektől, hogy az elmúlt hét nap folyamán hány emberrel kerültek valamiféle kapcsolatba.

A kutatás eredményeinek elemzése során kiderült, hogy a nagyobb szociális hálóval büszkélkedő résztvevőknek nagyobb méretűre nőtt az orbitális prefrontális agykérgük. Ez az agyi terület közvetlenül a szemüreg mögött helyezkedik el, és elsősorban a szociális viselkedésért, valamint a másokkal való interakcióért felelős. „A prefrontális agykéreg orbitális része kifejezetten az érzelmekért és a jutalmazásért felelős” – tette hozzá az antropológus. 

Az Oxfordi Egyetem kutatónak teljes tanulmányát a Proceedings of the Royal Society B. című tudományos szaklapban publikálták.