A januári szigorítás óta a kereskedők tapasztalatai szerint a dohányosok mintegy tíz százalékát érdeklik az e-cigaretták, a vásárlók zöme a nikotinos változatot keresi, és többnyire egészségügyi okokra hivatkoznak. Megnéztük, mit tud ez a termék, és mit gondolnak róla az egészségügyi szakemberek.
Azzal, hogy drágult a cigaretta, és a kocsmákból, éttermekből, zárt légterű helyekről kitiltották a dohányzást, a nikotinfüggők új megoldást kerestek szenvedélyük további űzésére. Január óta már kevésbé meglepő, amikor a színházi előadás szünetében a dohányososk zömének zsebéből a hagyományosra kísértetiesen hasolító elektoronikus cigaretta kerül elő. Pedig a termék nem újdonság, 2006-tól kapható Magyarországon is. A nemdohányzók védelméről szóló jogszabály pedig nem vonatkozik az e-cigire, hiszen káros füst helyett kevésbé káros vízpárát ereget a zárt légtérbe, eltörölve ezzel a passzív dohányzás fogalmát is.
Marad a függőség
"Megígértem a családomnak, hogy nem fogom mérgezni őket, így karácsony óta áttértem a hibrid-üzemmódra: ha valaki van a közelemben, akkor az elektromos változatot használom, amúgy maradok a hagyományosnál" – mondta a hvg.hu-nak egy férfi, aki évek óta dohányzik. Mint mondja, neki bejött a "készülék" annak ellenére, hogy az igazi dohányzás élményének körülbelül hetven százalékát adja vissza; a nikotin mellett megmarad a mozdulat is. Megerősítette azt is, hogy a piacon elérhető termékek között valóban érezhető minőségi különbségek vannak. Bevallása szerint, amit először próbált, annak az íze nem volt megnyerő, de találkozott "fapados kivitelel" is. Új szenvedélyét valamivel olcsóbbnak találja, egy patron ugyanis körülbelül egy-másfél doboz ciginek felel meg, és még jövedéki adó sincs rajta. Tapasztalata szerint a januári szigorítás sokakat efelé terelt, persze ismer olyan embert is, aki egy tengerentúli utazás miatt szokott rá az elektonikus változatra. Kétségkívül nagy előnye, hogy bárhol elővehető.
Levente nevű interjúalanyunk – aki közel húsz éve dohányzik – sem szeretne leszokni, de az egészsége érdekében áttérne az e-cigire. Noha már másfél hónapja kipróbálta, még mindig ott tart, hogy csak magával viszi. "Szoknom kell a gondolatot, hogy csak kikapom a zsebemből, szívok belőle egy párat, majd elnyomás helyett zsebrevágom." Számára legalább ennyire szokatlan a hozzá társuló mellékíz is. Ahogy használat után tapasztalt már fejfájást is, ám ha hosszú idő után gyújtott rá, valóban jólesett a két-három slukk. (A termék egyik veszélye, hogy egy patronban jóval több nikotin van, mint egy szál cigarettában, és mivel nem rágyújtástól elnyomásig tart a dohányzás, így akaratlanul is több mérget jutathatunk a szervezetünkbe – a szerk.) Úgy gondolja, teljes mértékben nem pótolja a rendes cigit, de jó alternatíva lehet az egészségesebb pöfékelésre.
A termék prototípusát egy kínai cég fejlesztette ki és dobta piacra még 2005-ben, azóta számtalan formában jutott el a fogyaztókhoz. A külcsín mögött egy akkumulátorral üzemeltetett nikotin tartalmú inhaláló van, amely a benne lévő aromákkal és nikotinnal próbál úgy viselkedni, mint az igazi: nemcsak füstöl, hanem annak hőmérsékletét is szimulálja. A termékek újratölthető vagy cserélhető patronnal – ebbe kerül a nikotin, az aroma, és a páraként távozó propilén-glikol, és glicerin – működnek, feltölthető akkumulátorral. Szépséghibája, hogy az erőssen addiktív szernek bizonyuló nikotin ugyanúgy bekerül a szervezetbe, hacsak nem menteset választunk. A függőség tehát nem szűnik meg, a nikotin nélküli változattal is csak a kémiai addikció múlik, a lelki megmarad.
Átmeneti készlethiány
Az egészségesebb dohányzásra szerkesztőségünk tagjai is felkapták a fejüket. A beszerzési lehetőségek után kutatva azonban azt tapasztaltuk, hogy több boltban is készlethiány van. Volt, ahol azt mondták, január elejétől nem tudnak annyi terméket rendelni, hogy az ne fogyna el.
De a telefonon megkeresett kereskedők is megerősítették, hogy az év eleji szigorítások miatt érezhetően élénkült a forgalom, igaz, más tényezők is belejátszanak abba, hogy nem tudják maradéktalanul kielégíteni a vásárlói igényeket. Az e-Smoker webshop üzemeltetője, Kretz Tamás például arról számolt be, hogy a már karácsony környékén megcsappant készletüket nem tudták még feltölteni, mivel Kínából hozzák be az árut.
A szeptember óta a magyar piacon jelenlévő amerikai Green Smoke-nál egyszerű malőrrel magyarázzák az átmeneti hiányt. Bődi Gábor ügyvezető szerint ugyanis a vámhivatal számítógépei hétfőn átmenetileg nem működtek. De mint mondja, átmeneti, egy-két napos készlethiány bármikor előfordulhat.
A kevésbé rossz
Noha a gyártók többsége azt állítja, hogy egészséges terméket dob piacra, az igazság ennél árnyaltabb. Ahogy Mucsi János tüdőgyógyász is elmondta a hvg.hu megkeresésére, az e-cigaretta is káros, igaz, kevésbé, mint a hagyományos, elég ha ez utóbbiban található mintegy négyezer gyulladás- és rákkeltő vegyületre gondolunk. A digitális eszközben a nikotinon kívül a propilén-glikol (ez párolog) belégzése miatt kell aggódnunk, ugyanis ennek az anyagnak sincs semmi keresnivalója a tüdőben. "Ha már választani kell, inkább ebbe szívjunk bele, mint a gyilkos cigarettafüstbe." Ám a leszokásban nem ez a legjobb választás, legfeljebb átmenetileg, pótolva ezzel a jól begyakorolt kézmozdulat hiányát.
A termék leszokástámogató eszközként való forgalmazását az egészségügyi világszervezet (WHO) is ellenzi, amely már 2008-ban közölte ezzel kapcsolatos álláspontját, felszólítva a kereskedőket, hogy nem reklámozhatják így termékeiket. Mint írták, eddig egyetlen komoly szakmai tanulmány sem támasztotta alá, hogy e termék a nikotinpótló terápia hatásos eszköze lenne. Egy, a Chest című szaklapban nemrég publikált tanulmány is az e-cigaretta hatásairól szóló adatokat hiányolta. Ugyankkor leszögezték, hogy bár egyelőre nincsenek adataink a hosszú távú hatásokról, lehetséges, hogy az elektromos dohánytermékek tüdőtágulást okozhatnak. A kutatók egy vizsgálatot is elvégeztek − igaz, kis számú résztvevővel −, amely során már ötpercnyi használat után is jelentős légúti összehúzódásokat és gyulladást észleltek a résztvevőkön.
A tüdőgyógyász arra is felhívta a figyelmet, hogy noha valóban vannak olyan termékek a piacon, amelyekben az van, amit ráírnak, de ez a fajta bizalom nem indokolt mindegyikkel szemben. Az itthon elérhető termékek zöme Kínából érkezik, számos kereskedésben ugyanazt a terméket találjuk meg csak más névvel.
Véget érhet az exlex állapot
Az érintettek szinte biztosra veszik, hogy a jelenlegi exlex állapot hamarosan megszűnik, azaz döntés születik arról, milyen terméknek minősül valójában az e-cigaretta – pillanatnyilag ugyanis nem sorolják sehová. Három változat képzelhető el: gyógyászati segédeszköznek minősítve például csak gyógyszertárakban lehetne bezserezni. Ahogy arra is van esély, hogy a már beígért dohánykiskereskedelem állami koncesszióba vételével együtt ezen termékek kereskedelmét is a szakboltok bonyolíthatják. A legrosszabb forgatókönyv, hogy megszüntetik a forgalmazát, habár ezzel még a forgalmazók sem számolnak.
Az üggyel kapcsolatban megkerestük a Nemzeti Erőforrás Minisztérium Egészségügyért Felelős Államtitkárságát is, ahol azt a választ kaptuk, hogy a nem dohányzók védelméről szóló törvény január 1-től hatályba lépett módosításával kapcsolatos tapasztalatok összegyűjtése és egyeztetése jelenleg is folyamatban van. A szabályok változásával kapcsolatos javaslatokról pedig csak az egyeztetések lezárulta után dönt az államtitkárság.