Az előrejelzések szerint a zord időjárással a nagy, országos havazás is megérkezhet. A hótakaró vastagságát illetően még mindig bizonytalanok a meteorológusok, ám egyes előrejelzések 30 centis hóval számolnak. Az erős szél miatt komoly hóakadályok is kialakulhatnak, így a közlekedés is megbénulhat átmenetileg. A fogcsikorgató tél az egészségünket is kikezdheti, az ÁNTSZ szerint a havazás és a halálos szívrohamok között is kimutattak már összefüggést.
Egy hete pedig még arról faggattuk a meteorológusokat, hogy a január eleji tavaszias idő miatt mennyire számít különlegesnek az enyhe és hómentes tél, szerdára viszont a hideg miatt már öt megyére elsőfokú figyelmeztetést adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat. Extrém hideg napoknak számít ugyanis, amikor az átlaghőmérséklet mínusz 3,9 fok alatt marad – az előttünk álló időszakban pedig bőven lehet ebben részünk.
Maradhat a kemény fagy
Az OMSZ szerint vasárnapig megnövekszik, megvastagszik a felhőzet, és az időszak második felében már mindenütt erősen felhős vagy borult lesz az ég. Pénteken még csak délkeleten, a hét végén már többfelé várható havazás. Szombaton, vasárnap a középső országrész kivételével megerősödik, néhol viharossá fokozódik az északi, északkeleti szél, amely helyenként hófúvásokat okoz. Jelentős mennyiségű csapadék – legalább 5 milliméter – az ország területének 60 százalékán valószínű. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet többnyire -9, -18 fok között alakul, míg a legmagasabb nappali hőmérséklet általában -4, -10 fok között várható.
A Köpönyeg.hu szerint a hószállingózás már csütörtökön elkezdődhet, majd a megerősödő széllel még hidegebb levegő áramlik felénk, így még napközben is -10 fokot mutathatnak a hőmérők. Aztán pénteken, szombaton és vasárnap borult időre számíthatunk, többfelé havazással: főleg délen, délkeleten várható jelentős mennyiség, itt néhol 30 centimétert is meghaladó hó hullhat. Ők átmenetileg ónos esővel, hódarával is számolnak.
130 ezer tonna só és hófogórácsok |
A Magyar Közút Nonprofit Zrt. is felkészült a hétvégi havazásra. Mint közölték, a gépek felkészítésén kívül 130 ezer tonna sót tárolt be. Sőt már a hófuvások ellen is intézkednek, a legveszélyeztetettebb szakaszokon védőeszközöket, hófogórácsokat és hálókat helyeztek ki. Felhívják ugyanakkor arra is a figyelmet, hogy -8 fok alatt a só nem olvaszt, ekkor csak zúzalékkal tudják érdesíteni a pályát a hóekézés után. Síkos burkolat tehát bárhol előfordulhat. |
A 15 napos előrejelzésük szerint ez időszak alatt nem várható számottevő enyhülés, február 14-ére is -7 fokos éjszakai lehűlést mutatnak. A mélypont pedig február 8-9-re várható, amikor éjszaka akár -17 fok is lehet. De a most következő hétvégén is -14, -15 fokra van kilátás, és még napközben is -7-9 fok között alakul majd a várható hőmérséklet.
Az oldalon található veszélytérkép szerint az Észak-Dunántúlon legfeljebb 3 centiméter friss hó lesz, ám az ország többi részén ennél jóval több lehet. Közép-Magyarországon, a Dél-Dunántúlon és a Balatonnál is elérheti a 10 centit, míg Észak-Magyarországon már 10 és 30 centi közötti hótakaróval számolhatunk, Kelet- és Dél-Magyarországon a 30 centit is meghaladhatja a lehulott téli csapadék vastagsága.
Többnapos havazás
Az Időkép.hu szerint az elmúlt évek legkeményebb téli időszaka elé nézünk, a szibériai eredetű légtömeg fogcsikorgató hideget hoz felénk, de Nyugat-Európát sem fogja kímélni. A hideg levegő beáramlása már napokkal ezelőtt elkezdődött, a nappali felmelegedés pedig napról napra erőtlenebbé válik, éjszakánként sok helyen -15, fagyzugos helyeken akár -20 fokig is hűlhet a levegő. A rohamos lehűlést pedig három tényező segíti: a derült ég, a szélcsend és az egybefüggő hótakaró.
A legfrissebb előrejelzése szerint ők is nagy havazást várnak hétvégére, a hidegbeáramlást ugyanis egy mediterrán ciklon követheti, amely a kellően áthűlt légkörben péntektől kezdődően többnapos havazást is okozhat. A kialakuló hóvastagságról itt nem sok információt kapunk, mint írják, egyes számítások szerint átlagosan 20 centiméteres hóréteggel számolhatunk. Hangsúlyozzák ugyanakkor, hogy jó eséllyel számíthatunk havazásra, ám a mediterrán ciklonos helyzetekben a végkimenetel az utolsó órákban is változhat, akár gyökeresen is.
Szélsőségek
Hétfőn -3,4, -3,9 fokot mértek Budapesten, míg ma, kedd reggel Jósvafőn volt a leghidegebb, -16,9 fokig hűlt a levegő. Holnap hajnalra elsőfokú hidegriadót adott ki Nógrád, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Jász-Nagykun-Szolnok, Bács-Kiskun és Csongrád megyékre az OMSZ. A figyelmeztetés szerint az említett területeken nem kizárt a -20 fok alatti hőmérséklet. Az OMSZ szerint azonban mértek már ezen a napon 15,1 fokot is, mégpedig 2002-ben, a legalacsonyabb hőmérséklet pedig -15,7 fok volt 1947-ben.
Az Időkép.hu szerint például nagy a hasonlóság az 1987-es téllel. Mint írják, a Wetterzentrale oldalán fellelhető archívum és a mostani előrejelzések összevetésekor jelentős makroszinoptikus egyezőséget találtak a híres 1987-es hóhelyzettel.
Havazás = halálos szívroham
Az extrém hideg napokon a kihűlésre és a fagyhalálra is oda kell figyelni, amely nem csak szabad térben, hanem a lakásban is bekövetkezhet, ha valaki tartósan 14 fok körüli hőmérsékleten tartózkodik – írta az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat a hivatalos Facebook-oldalán. Itt kitérnek arra is, hogy a téli hónapokban általában magasabb a halálozások száma, illetve a havazás és a halálos szívrohamok közötti összefüggést is megfigyelték már.
Pintér Sándor is intézkedett a várható hideg miatt |
A belügyminiszter az országos rendőrfőkapitányt egyebek mellett arra utasította, hogy ellenőrizzék a hajléktalanok által lakott helyeket, a közterületeken szolgálatot teljesítő rendőrök keressék fel az általuk ismert, egyedül élőket is, hogy megbizonyosodjanak ellátottságukról, s lovas rendőrökkel és szükség szerint motoros szánokkal folyamatosan legyenek jelen a tanyavilágban. Az állampolgároktól pedig azt kérik, tegyenek bejelentést, ha távolabb élő hozzátartozójukkal, ismerősükkel váratlanul megszakad a kapcsolatuk, vagy nem adnak életjelet magukról. |
A hőmérséklet csökkenése mintegy két százalékkal növeli a szív- és érrendszeri halálozás kockázatát. Ez a hatás általában a hideghullám megérkezése után 3-7 nappal mutatható ki. Ennek ellenére a gyakoribb halálozást elsősorban a légúti fertőző megbetegedések, az influenza okozzák. A nagy hideg ugyan nem kedvez a járványok terjedésének, viszont a szervezet lehűlése elősegítheti a fertőző baktériumok, vírusok bejutását szervezetünkbe. A havazás és jegesedés is könnyen balesetekhez vezethet. Budapesti adatok szerint például a 65 év felettiek körében az összes baleset aránya ilyenkor 5,5 százalékkal volt magasabb, leginkább pedig a töréssel járó balesetek aránya nő.
Ajánlott a megfelelő öltözködés, a szokásosnál is jobban figyeljünk oda a végtagok és a nyak védelmére. Az erős szél fokozza a levegő szárító hatását. Zsíros krémekkel tápláljuk a bőrt, és noha jól eshet a forró fürdő, mivel ez még jobban szárítja a bőrt, inkább zuhanyozzunk.
Elsődleges a meleg ételek és italok, valamint a zöldség-, gyümölcsfélék és savanyúságok fogyasztása. Ilyenkor is fontos legalább napi 2 liter folyadékot inni, ha valaki kültérben sportol vagy dolgozik, a tömény alkoholos italokat azonban érdemes mellőzni, mert elősegíthetik a kihűlést, főleg, ha huzamosabb ideig a szabadban tartózkodunk. Ez utóbbi különösen igaz a krónikus betegekre, akiknek nem ajánlott huzamosabb ideig kint tartózkodniuk.
Az aktuális orvosmeteorológia szerint fronthatás nem várható, de az egyre hidegebb időben gyakoribbak lehetnek a reumatikus panaszok. A napos idő azonban kedvezően hat sokunk közérzetére.