Plázs hvg.hu 2012. január. 26. 21:15

Hatásos őrület: hány pontot ér az ebédünk?

Az elhízottak aránya 1980 óta megduplázódott, komoly kihívások elé állítva néhány ország egészségügyi rendszerét. Az ijesztő tendencia mellett pedig nem lehet szó nélkül elmenni. Nem tette ezt a Wired magazin sem, amely életre szóló programot ajánl a probléma megoldására.

Többoldalas cikket szánt a legfrissebb Wired magazin a túlsúly és a fogyás témakörének, a már jóideje igen népszerű Weight Watcher (súlykontroll) módszer lényegét bemutatva. A program hatékonyságát egy 45 éves férfi korábbi és megváltozott életvitelének bemutatásával szemlélteti. Azaz azt, hogyan lesz egy túlsúlyos emberből több mint tíz évvel később igen vonzó – több kilóval és 15 százaléknyi testzsírral kevesebb – férfi. Akiről az is kiderül, hogy magas vérnyomásssal és koleszterinszinttel küzdött, mielőtt belevágott volna az életmódváltásba. A chipseket, pereceket lecserélte gyümölcsökre, zöldségekre, kagylóra, teljes kiőrlésű kenyérre, sovány húsokra – csirkére, bőr nélküli csirkére, pulykára.

Nem lehet ugyanis elégszer hangsúlyozni, hogy nem csak esztétikai vonatkozásai vannak az elhízásnak, szó szerint nagy árat fizethetünk az egyre vastagabb zsírrétegért. Az olyan betegségek kezelése ugyanis, mint például a cukorbaj, a krónikus ízületi fájdalom, az asztma, szívproblémák és a különféle rákos sejtburjánzások orvosolása, sok pénzt felemészt. Ha nem közvetlenül a páciensnek, a társadalombiztosításnak mindenképpen súlyos összegekbe kerül.

A cikk állítja, a program működik, és ezt már több, tudományos szaklapokban megjelent tanulmány is igazolta. Legutóbb a Lancet nevű orvosi folyóirat publikált részletes kutatási eredményeket, amelyeket egy éven át tartó klinikai vizsgálatból nyertek kutatók. Három országból nyolcszáz túlsúlyos és elhízott embert vontak be a kutatásba, majd osztották őket két táborra. Az egyik csoport tagjai az általános orvosi tanácsokat követték, míg a többieket a szóban forgó módszer követésére szólították fel. Mindhárom országban egybehangzó eredmények születtek: az orvosi utasítások következtében valamivel több mint két kilogrammot fogytak a páciensek, egy év alatt. A Weight Watcher-követőknek viszont öt kilónyi súlyfeleslegtől sikerült megszabadulniuk.

AP

Egyszerű, mint az egyszeregy

A módszer követői állítják, hogy ennél egyszerűbb fogyókúrás programot nehezen találnának, és ezt a hazai fórumozók is megerősítik. Ám néhány dologgal nem árt tisztában lennünk: nem fogunk látványosan megszabadulni súlyfeleslegünktől, de cserébe koplalnunk sem kell, sőt, tilos. Az elért eredmény pedig tartós lesz, amennyiben a továbbiakban is tartjuk magunkat az alapszabályokhoz. Az életmódváltás (és nem villámdiéta), amely táplálkozási szokásaink megváltoztatására épít, nem ír elő semmiféle megszorítást, amelyet ne lehetne könnyen betartani, már ha valóban fontos a testsúlyunk és az egészségünk. Az elegendő folyadékfogyasztás – legalább napi másfél liter – mellett követelmény a napi 20 perces testmozgás is.

Sajátos pontrendszer

A Weight Watcher lényege, hogy az ételekhez pontértéket rendel, és személyre szabottan meg van határozva, kinek hány pontig lehet enni; a felső határértéket az egyén testsúlya határozza meg. A napi pontmennyiség pedig így alakul: 68 kg alatt: 18-25 pont, 68-79 kg: 20-27 pont, 79-90 kg: 22-29 pont, 90-102 kg: 24-31 pont, 102-113 kg: 26-33 pont, 113 kg felett: 28-35 pont. A meghatározott pontértéket nem ajánlott túllépni, hiszen akkor nincs értelme a diétának, az alsó határértékre viszont érdemes elérni, különben koplalásba csúszunk át. Ráadásul a pontértéken belül szabadon választhatunk az élelmiszerek között, megkötések nélkül. Míg a legtöbb zöldség pontértéke például 0, legfeljebb 1, egy fél sült csirke elfogyasztásával 10 pontot is kipipálhatunk, de majnem ennyit ér egy szelet sütemény is.

A módszer azért működik, mert eleve olyan ételeket fogyasztunk, amelyek jobban eltelítenek, így nem leszünk túl gyakran éhesek, és a káros nassolások is könnyedén kiküszöbölhetők. Az alapszabályok egyike, hogy sok zöldséget, illetve gyümölcsöt kell fogyasztani, ahogy fehérjéből is érdemes többel számolni. A rostokra is alapélelmiszerekként kell tekinteni, mert ezek garantálják a vércukor értékének szinten tartását.

Noha vannak, akik kételkednek a módszer tudományos hátterében, mint a már emílett vizsgálat is igazolta, a többi diétához mért előnye egyértelműen kimutatható. Az pedig senkinek sem árthat, ha több gyümölcsöt, zöldséget, fehérjét és teljes kiőrlésű élelmiszereket fogyaszt.