Plázs hvg.hu 2012. január. 17. 13:34

Kecskeméten van az ország legjobb kórháza

Ismét a Bács-Kiskun Megyei Kórház nyerte Az év kórháza 2011 díjat. A 2010-es évhez hasonlóan idén is három vidéki kórház végzett az összesített lista élén.

Idén is átadták Az év kórháza díjakat, amelyeket a HáziPatika.com oldalon leadott több mint huszonötezer szavazat alapján ítéltek oda a legjobb intézményeknek. A 2010-es évhez hasonlóan idén is három vidéki kórház végzett az összesített lista élén, s a kategóriák szerinti – például az orvos-szakmai ellátás vagy az infrastruktúra állapota – versenyben is az ötből csupán kettőt nyert meg fővárosi intézmény. Míg tavaly a sebészetek és a szülészetek végeztek zömében a kategóriánkénti lista élmezőnyében, idén az ortopédiai klinikák és a kelet-magyarországi intézmények szerepeltek kiválóan.

A nyertesek

Bács-Kiskun Megyei Kórház, Kecskemét (1. helyezés)

DEOEC Idegsebészeti Klinika, Debrecen (megosztott 2. helyezés)

Pándy Kálmán Megyei Kórház, Gyula (megosztott 2. helyezés)

Almási Balogh Pál Kórház Egészségügyi és Szolgáltató Nonprofit Kft, Ózd (3. helyezés)

 

A kategóriánkénti verseny győztes kórházai

Orvos-szakmai ellátás kategória: SE ÁOK Ortopédiai Klinika, Budapest

Ápolás- és szakszemélyzet kategória: SE ÁOK Érsebészeti Klinika, Budapest

Infrastruktúra kategória: Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórház és Egyetemi Oktató Kórház Mezőkövesd Telephely

Ellátás kategória: DEOEC Ortopédiai Klinika, Debrecen

Környezet és tisztaság: DEOEC Ortopédiai Klinika, Debrecen

Feltűnő, hogy az élmezőnyből ezúttal is hiányoznak a fővárosi intézmények, viszont a négy dobogós – a második helyen ugyanis holtverseny alakult ki – közé bekerült két kisvárosi – a gyulai és az ózdi – kórház is. Egy pillantást vetve a kategóriánkénti rangsorra, látható az is, hogy ezek élmezőnyében a budapesti, debreceni és szegedi egyetemi klinikák mellett szintén számos kisvárosi intézmény kapott helyet. A betegek tehát minden bizonnyal lojálisak szűkebb környezetük kórházához, és ezt voksokban is kifejezésre juttatták. Különös továbbá, hogy a debreceni ortopédiai klinika, amely két kategóriában is az élen végzett, az összesített eredmények tekintetében mégsem fért fel a dobogóra.

Az ortopédiai klinikák összesen három alkategóriát nyertek meg. Ez annak tudható be, hogy az utóbbi években olyan eszközöket szereztek be és olyan eljárásokat vezettek be, amelyek a betegek gyorsabb és kényelmesebb gyógyulását szolgálják. Emellett kezeléseik gyakran járnak látványos eredményekkel, amelyek vissza is köszönnek a betegek értékelésében.

Túry Gergely

A kecskeméti vagy éppen a debreceni és úgy általában a kelet-magyarországi intézmények sikerében közrejátszhatott, hogy a térségbe az elmúlt évtizedben jelentős fejlesztési pénzek áramlottak. Hazai és európai uniós pályázatok segítségével felújítottak számos rossz állapotban levő kórházépületet, fejlesztették és korszerűsítették a műszerparkot, így a szakszemélyzet számára is vonzóbbá tették az ezekben való munkát. A régió mára rendelkezik olyan megtartó erővel, ami érezhetően meglátszik a szakmai munka színvonalán is.

Bár a szavazás nem volt reprezentatív, az értékelés utalhat arra, hogy a betegek némiképp elégedettebbek az őket ellátó intézményekkel. Különösen igaz lehet ez az immár másodszor elismert kecskeméti kórház esetében.