2011. december. 23. 15:32 Medipress Utolsó frissítés: 2011. december. 23. 16:14 Plázs

Egy módszer, ami elrettent a hizlaló ételektől

Valószínűleg jobban visszatartja az embereket az egészségtelen ételek fogyasztásától, ha nem a kalóriaértéküket tüntetik fel a csomagoláson, hanem azt, hogy hány perc futással lehet ledolgozni azokat - állítják kutatók.

Egy új kutatás szerint nem elég elrettentő, ha az ételek kalóriaértékét tüntetik fel a gyártók a csomagoláson. A kutatók Nyugat-Baltimore üzleteiben figyeltek meg tizenéveseket. Az ételek címkéin vagy a kalóriamennyiséget tüntették fel, vagy azt, hogy a napi ajánlott bevitel hány százalékát fedezi, vagy azt, hogy hány perc futással lehet ledolgozni. Bár mindegyik felirat arra vette rá őket, hogy kevesebb cukros italt vegyenek, az edzésmennyiség megadása bizonyult a leghatékonyabbnak.

„Az emberek általában elég rosszul mérik fel az elfogyasztott ételek energiatartalmát” – állapította meg Sara Bleich, a Johns Hopkins Bloomberg Közegészségügyi Karának adjunktusa. „Ha olyan módszert adunk a kezükbe, amivel könnyebben számolhatnak, akkor hatásosabban csökkenthetik a bevitt energia mennyiségét” - tette hozzá.

Az iskolák környékén levő boltokban bevezették a jelzéseket, majd rögzítették, miként változott a gyermekek üdítővásárlási szokása az azt megelőző időszakhoz képest. Korábban üzletenként átlagosan napi 93 üdítő fogyott el, ez a szám egyre csökkent a termékfeliratok megjelenésével. Kissé visszaesett a forgalom felét kitevő szénsavas üdítők eladása, ugyanígy kevesebb fogyott a jeges teából és a sportitalokból is. Ugyanakkor a gyerekek többet vásároltak a cukormentes termékekből, különösen vízből, mely az átlagos napi 5 palackról napi 10-re emelkedett.

Bár mindhárom jelzésfajta esetén kevesebb cukros italt vásároltak az adott üzletekben a gyerekek, csak a testmozgással kapcsolatos megjegyzések adtak olyan eredményeket, melyeket nem lehetett betudni véletlenszerű változásnak. A kutatók a szükséges edzésidőt egy 50 kilós tinédzserre számolták ki, és a futást választották sportágnak, mert azt sokan szeretik. Bleich megjegyezte azt is: az edzésidő testsúlyfüggő. Egy 50 kilós embernek 50 percig kell kocognia, hogy elégessen egy fél literes üdítőben található kalóriamennyiséget, egy 75 kilósnak viszont elég 40 perc. Az eredmények az American Journal of Public Health legutóbbi kiadásában jelentek meg.

A kutatás során néhány üzlet elzárkózott a részvételtől, mert tartottak tőle, hogy visszaesik a forgalmuk. Bleich szerint ez lehet az akadálya az előrelépésnek. A kísérlethez afroamerikai diákokat kértek fel, mert köztük a legmagasabb az elhízottak aránya, és kevésbé egészségtudatosak.. „Akit érdekel is az egészsége, szeretne változtatni, az jobban oda fog figyelni ezekre a feliratokra" - összegezte a kutató.