Plázs Medipress 2011. december. 14. 10:19

Újabb előnyét mutatták ki az egyik kedvelt fájdalomcsillapítónak

Egy új kutatás szerint az alacsony dózisú aszpirin alkalmazása olyan betegekben, akik korábban erősebb vérhígítót kaptak a tüdőben kialakult veszélyes vérrög ellen, megakadályozza a rendellenesség kiújulásának kockázatát.

Az orvosi szakszóval vénás tromboembóliaként (VTE) ismert rendellenesség a lábszárban kialakuló mélyvénás trombózist és a tüdőembóliát is magában foglalja, mely utóbbi a tüdőben jelentkezve gyors pulzust, légszomjat, mellkasi fájdalmat, vagy akár halált is okozhat. A vénás thromboemboliában szenvedő betegeknek jellemzően véralvadásgátló gyógyszert adnak a további vérrögök megelőzése, illetve a meglévő vérrög feloldása érdekében. A VTE-ben szenvedő betegek 15-20 százalékában azonban a kezelést követő két éven belül kiújul a rendellenesség.

Az erős gyógyszerekkel végzett hosszú távú kezelés ugyan megakadályozhatja a kiújulást, de a vérzés megnövekedett kockázatával is járhat. A vérrög kiújulása ellen hosszú távon alkalmazott aszpirin alternatív használatát ezért sokan támogatták annak ellenére, hogy az alkalmazás ellentmondásosnak számított. Ennek oka az, hogy az aszpirint jellemzően az artériákban kialakuló vérrögök ellen használják, nem a vénákban, és a kísérletek vegyes eredményeket hoztak az aszpirin hatékonyságára vonatkozóan VTE esetében.

Túry Gergely

Az Amerikai Hematológus Társaság San Diegó-i éves konferenciáján közzétett új tanulmány során a Perugiai Egyetem kutatói Cecilia Becattini vezetésével azt vizsgálták, hogy a két évig tartó, alacsony dózisú (napi 100 mg) aszpirin terápia a kezdeti 12 hónapos vérhígítóval történő kezelést követően megakadályozza-e a vérrög kiújulását a vénás tromboembóliás betegekben. Az eredmények azt mutatták, hogy az aszpirint szedő 205 betegből 28-ban újult ki a vérrög, míg a 197 placebót szedő beteg közül 43 esetében jelentkezett újból vérrögképződés. Súlyos vérzés mindkét csoportban egy betegben jelentkezett, enyhe vérzést pedig hasonló arányban tapasztaltak.

„Kutatásunk azt bizonyítja, hogy az elterjedt és olcsó aszpirin lehetséges alternatíva lehet a szájon át szedhető vérhígítók mellett a VTE hosszú távú kezelésében” – nyilatkozta Becattini. Glenn Jacobowitz, a New York-i Egyetem Langone Orvosi Központjának kutatója azonban arra hívta fel a figyelmet, hogy az aszpirin nem helyettesítheti az erős gyógyszerekkel végzett kezdeti kezelést a VTE-ben szenvedő betegek esetében. A szakértő az aszpirin alkalmazását csak a vérhígítóval végzett szabványos, 12 hónapos kezelés befejezése után javasolja.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?