Kulcslyuk nagyságú nyíláson jutnak el a szívhez
Brit orvosok új, kevésbé invazív műtétet fejlesztettek ki: egy kulcslyuk nagyságú nyíláson keresztül ki lehet cserélni az elhasznált szívbillentyűt, ami egy életmentő beavatkozás.
Az angol Royal College Kórházban kikísérletezett eljárás során egy vékony csövön keresztül juttatnak a régi helyére disznóból nyert billentyűt. Jelenleg az intézményben évente mintegy 1300 beteg mitrális billentyűjét cserélik le, amely a szívben a véráramlás szabályozását biztosítja a bal pitvar és kamra között. A nyílt szívműtét során egy fémkeretet ültetnek be, a billentyűvitorlák ezen belül helyezkednek el. Létezik műbillentyű is, azonban a célnak sokkal jobban megfelel a disznószívből nyert képlet (bioprotézis). Sajnos a billentyű évek múltán gyakran rosszul kezd működni, amikor a beteg állapota már nem teszi lehetővé az újabb műtétet.
Emiatt Olaf Wendler és munkatársai kifejlesztették az új módszert, mely a szervezet számára jóval kisebb megterhelést jelent, amiatt a felépülés is gyorsabb, a kockázat mérsékeltebb. Maga az operáció egy kis ballon használata mellett zajlik, melyet egy apró lyukon keresztül, röntgen- és ultrahang segítségével juttatnak a szívbe. A ballon felfújása a billentyűt a megfelelő helyre juttatja.