Újabb csatát indítanak a méteres emberi parazita ellen
Nagy-Britannia több mint 30 millió dollárral támogathatja azt az akciót, amelyet az akár méteres emberi parazita, a guineaféreg (más néven medinaféreg, dracuncula medinensis) ellen indítanának Afrikában. A négy országban is sok fertőzést okozó élősködő eltüntetésére induló gyűjtésbe Jimmy Carter volt amerikai elnök is beszállt.
A guineaféreg, és az általa okozott betegségek teljes kiirtására szervezett akcióban négy év alatt költenék el a felajánlott 31 millió dollárt, de a britek csak akkor hagyják jóvá a támogatást, ha más donorok is beszállnak – írja az AP hírügynökség. A gyűjtésben részt venne Jimmy Carter volt amerikai elnök is, aki régóta szószólója a betegség, illetve az élősködő elleni harcnak.
Az akár méteresre is megnövő féreg elleni kampány még 1980-ban indult, amikor évente 3,5 millió embert betegített meg az élőlény Afrikában és Ázsiában. Mára 99 százalékkal visszaszorították az esetek számát, de a kór még mindig nagy problémát jelent Dél-Szudánban, Etiópiában, Maliban és Chadban – teszi hozzá a hírügynökség. Jimmy Carter alapítványa azt szeretné elérni, hogy 2015-re teljesen eltűnjön a betegség.
A guineaféreg petéit a vízibolha terjeszti, és akkor kerül a szervezetbe, amikor az emberek állatokkal közösen használt vízforrásokban fürdenek, mossák a ruháikat és ezt a vizet isszák, azaz a legszegényebbek betegsége. A lárvák az emberi szövetben kelnek ki és szaporodnak, majd az akár egyméteresre is megnövő féreg a bőrön át – legtöbbször a kézen és a lábon át – kirágja magát, miután peték ezreit hagyja a szervezetben. A féreg okozta fájdalom akár három hónapra is munkaképtelenné teszi az embereket. Egy féreg egymillió pete lerakására is képes.