Plázs hvg.hu 2011. szeptember. 29. 18:30

A, B, C, D, E - hogyan fertőz a hepatitis?

A májat megtámadó vírusok nem éppen egyenességükről híresek. Alattomos módon fertőznek, tünetmentesen meghúzódva a szervezetben, így sokan nem is tudnak róla, hogy betegek. De mit tudunk ezekről a vírusokról, amelyek egyik típusa a legelterjedtebb fertőző megbetegedés okozója? Szeptember 30. a hepatitis világnapja.

Még a 100 zseniális találmány – a szegényebb országok számára készült hasznos eszközöket gyűjtötte össze a svájci Albert Schweitzer Ökológiai Központ két munkatársa – közé is bekerült az az Antivirus névre keresztelt eszköz, amely egyetlen mozdulattal eltávolítja a fecskendőkről az injekciós tűt, így az soha többé nem kerülhet más kezébe. Jelentősége megkérdőjelezhetetlen, főleg ha ismerjük az egészségügyi statisztikákat, miszerint évente 21 millió hepatitis B-, illetve 2 millió hepatitis C-fertőzést okoznak a használt tűk, túlnyomórészt a fejlődő országokban. De nem csak így lehet beszerezni ezeket a vírusokat, amelyeknek több változata – A, B, C, D, E –  is van, és mindegyik különböző mechanizmusokon keresztül betegít meg. Megelégszenek akár egy csepp vérrel vagy testnedvvel ahhoz, hogy bekerüljenek a szervezetünkbe.

Szájon át, nemi úton, testváladékokkal

Talán a legkönnyebb a hepatitis A vírusával megfertőződni. Nem véletlenül mondogatja a háziorvosunk, hogy idegen országban lehetőleg kerüljük a csapvizet, a bizonytalan eredetű ételt, a nyers zöldséget, gyümölcsöt. És nem is kell ehhez távoli országba repülnünk, a közeli tengerpartokon is összeszedhetjük a fertőzést például egy tenger gyümölcseiből készül vacsorával, ha nem megfelelően készítik el.

AP

Az A vírus azért is nehezíti meg a fertőzés kezelését, mert sok esetben semmilyen tünetettel nem hívja fel magára a figyelmet, de a beteg ilyenkor is fertőz. Nem megfelelő higiénikus körülmények között nagyon gyorsan terjedhet. Van, hogy megjelennek a tünetek, de a lappangási idő akár 2-10 hét is lehet – és ezidő alatt sokan nem gondolnak arra, hogy a hasi fájdalmat, a hirtelen fellépő lázat, vagy éppen az étvágytalanságot e vírus okozza. A fertőzés általában magától gyógyul.

A hepatitisz B már nem az ételekkel jut a testünkbe, sokkal inkább a testváladékokkal, azaz nemi úton és vérrel. Így az állandó partner védhet a fertőzéssel szemben, persze nem ez az egyetlen módja a vírus terjedésének. Nem véletlen az sem, hogy az intravénás drogok használói között gyakoribb a hepatitis B, így bármilyen tűvel kapcsolatos helyzet veszélyforrást jelenthet, például egy tetoválás felkarcolásánál is elkaphatjuk. Elég egy fertőzött páciens, és egy nem megfelelően tisztított eszköz. De bármilyen nyílt sérülés nem megfelelő ellátásánál is megtörténhet a baj.

A B vírus okozta májgyulladás a leggyakoribb fertőző megbetegedés – 300-350 millió krónikus hepatitis-B-fertőzöttről tudnak, sőt, a világ népességének csaknem harmadában kimutatható a lezajlott vírusfertőzés nyomán termelődött antitest. Előfordul – a fertőzöttek mintegy 5 százalékánál –, hogy a kórnak maradandó nyomai is lehetnek: kialakulhat krónikus májgyulladás, amely akár májrákkal is végződhet.

Végel Dániel

Jó hír viszont, hogy e két vírus ellen van védőoltás, 1981 óta. Sőt, ma már vannak olyan oltások is, amelyek mindkettő ellen védelmet adnak. A B vírus elleni védoltás benne van az oltási rendszerben, azaz kötelező, és 14 év alatt ingyenes is. Ennek köszönhetően itthon évente csak pár száz új fertőzöttet regisztrálnak, és a teljes lakosság mindössze 1 százaléka fertőződött B vírussal.

Megfertőzött vérrel terjed

A hepatitisz C vírus vérrel és vérkészítményekkel terjed – a szexuális úton történő megbetegedés, illetve annak veszélye, hogy az anya fertőzi meg gyermekét, elenyészőbb, mint a B vírusnál – az esetek 50-80 százalékában krónikus májgyulladást okoz. Akik 1992 előtt – ettől az évtől szűrik a véradókat – kaptak vért, könnyen megfertőződhettek. Azóta szigorúan ellenőrzik a vérkészítményeket.

Ha valaki már megfertőződött, gyógyszeres kezeléssel kigyógyítható a betegségből – a betegek 60 százaléka –, és megelőzhetők a súlyos következmények. A gyógyulás érdekében a táplálkozáson, az életmódon is változtatni kell. Szakítani kell mindenféle májromboló szokással, például kerülni kell a túl zsíros és fűszeres ételeket, az alkoholt. De pótolhatjuk ezeket jó sok zöldséggel, gyümölccsel.

A betegség akár évtizedekig is lappanghat, így amikor már tünetei is vannak, nagy lehet a baj. Ezt úgy kerülhetjük el, ha az amúgy is ajánlott éves vérvételt valóban nem hagyjuk ki, ugyanis a betegséget  jelző megemelkedett májenzimszint egyszerű vérvétellel is kimutatható. E vírus ellen még nincs védőoltás, ám a korszerű gyógyszerekkel jó eséllyel meggyógyulhatnak a fertőzöttek.

Véradás után. Kiszűrik a fertőzést
AP

Említést érdemel még a hepatitis D, illetve E vírus, amelyek önmagukban nem fertőznek. A hepatitisz D vírus kizárólag a B vírusfertőzéssel fordul elő, míg az E vírus – alkalmanként – az A vírus által okozott járványokhoz hasonló fertőzéseket okoz.

Kult HVG 2024. november. 26. 20:00

"Amit mi csinálunk, az hosszútávfutás" – színfalak mögött az Ivan & The Parazollal

Néhány napon belül több helyen és több helyzetben is találkoztunk a jövőre hatodik nagylemezét megjelentető Ivan & The Parazollal, hogy megtudjuk, mitől különleges a zenekar új nagylemeze, hogyan áll most a 14 éves zenekar, mi történt velük az elmúlt években, és miért gondolják azt, hogy eljött az együttes aranykora. A HVG kisfilmje.