A selymes döglégy nyüvei segíthetik a lábszárfekély gyógyulását
A légynyüvek alkalmazásával hatékonyan kezelhetők a cukorbajjal összefüggésben kialakult makacs lábszárfekélyek - derítették ki a Hawaii Egyetem kutatói, akik a módszerről egy chicagói tanácskozáson számoltak be.
A krónikus lábszárfekély esetében az orvosok kimetszik az elhalt, fertőzött szöveteket, hogy lehetővé tegyék a sebgyógyulást. A Hawaii Egyetem kutatói a honolului Kaiser kórház orvosaival karöltve a sebtisztításra a selymes döglégy nyüveit helyezték a fekélyre. Az eljárást 37 betegnél alkalmazták, akik között volt olyan is, akiknél a lábszárfekély több mint öt éve fennállt.
Az orvosok esetenként 50-100 nyüvet helyeztek a sebre, a férgeket 2 napig otthagyták, majd újakra cserélték. Az eljárást betegenként átlagosan ötször ismételték meg.
A kutatásokat irányító Lawrence Eron magyarázata szerint a nyüvek által kibocsátott nedvek "cseppfolyósítják" az elhalt szöveteket, amelyeket a férgek így már képesek elfogyasztani. A megtisztított sebben a nyüvek váladékának más komponensei indítják meg a sebgyógyulást, lehetővé téve egy speciális kötőszövet, úgynevezett granulációs szövet kialakulását.
A 37 résztvevő közül huszonegynél sikeres volt a terápia: megszűnt a fertőzés, a seb teljességgel megtisztult az elhalt szövetektől, és a fekély háromnegyedét befedő granulációs szövet alakult ki.
Némelyik betegnél az eljárás kudarcot vallott: az egyik páciensnél a lábszárfekély környékén kiterjedt gyulladás alakult ki, két beteg erősen vérzett, három további páciens csontfertőzéssel bajlódott.
"Természetesen, további kezeléseket is alkalmaztunk, de a sikeres sebgyógyuláshoz mindenekelőtt meg kell tisztítani a fekélyt, el kell távolítani az elhalt szöveteket és elősegíteni a granulációs szövet kialakulását. Ebben segítenek a nyüvek" - hangsúlyozta Lawrence Eron.