Plázs hvg.hu 2011. szeptember. 22. 19:45

Milyen időjárást hoz az ősz?

Nehéz lenne előre megmondani, milyen lesz az idei ősz, a meteorológusok is csak október első hetéig készítenek olyan prognózist, aminek hihetünk is. Amíg marad a szép idő, az őszi betegségek sem jelentkeznek. Aztán majd úgyis jön a lehangoltság, meg az influenzajárvány. De mindegyikre fel lehet készülni.

Sokatmondó előrejelzésekért nem kell sokat kutatnunk az interneten, találunk olyat is, amely nem kevesebbre vállalkozik, mint hogy megmondja, milyen őszre, illetve télre számíthatunk. Az Esőtánc.hu időjárási portál például nemzetközi kutatóintézetekre hivatkozva – többek között az amerikai NASA, a brit Meteorológiai Intézet és a Nemzetközi Klíma- és Társadalomkutató Intézet szezonális előrejelzései alapján – azt ígéri, hogy az ősz és tél az átlagosnál kissé enyhébb lesz. Az intézetek előrejelzései között vannak különbségek, de a többség melegebb őszt és csapadékszegényebb telet vár idén Magyarországra.

Fazekas István

Ám az Országos Meteorológiai Intézetnél gyorsan leszögezték megkeresésünkre, hogy a szezonális előrejelzések csak kísérleti jelleggel működnek. "Mivel egyelőre nem célszerű komolyan venni ezeket, mi nem is készítünk ilyeneket a nyilvánosságnak" – szögezte le Reisz András meteorológus. Jelenleg ez a fajta előrejelzés csak arra képes, hogy egy nagyobb régióra vonatkozóan jelezze, az ősz, illetve a tél átlagosan szárazabb vagy nedvesebb lesz, olyan tényezőket figyelve, mint például a tengervíz hőmérsékletének változása. Ennél többet azonban nemigen tud ez a modell, bár az Európai Középtávú Előrejelző Központban is dolgozik ezen egy kisebb csapat.

Reisz András szerint ne akarjunk 10-15 napnál távolabb látni, sőt, megbízható előrejelzés csak 3-6 nappal előre készíthető. Nagyon lényeges az előrejelzések hibahatára, az első napra vonatkozóan mindössze 1 fok, míg a hatodik napra kevéssel 2 fok fölé emelkedhet. Ez utóbbi is olyan hibahatár, amelyet például még az energiaszektor is elfogad, és gazdasági döntéseket alapozhatnak rá.

Vannak olyan időjárási helyzetek, időszakok, amikor hosszabb távra is viszonylag megbízható előrejelzés készíthető, akár 15 napra is, de előfordulhat, hogy az elkövetkező két órára nehezebb megmondani a várható időt, mint a következő két napra. Ha tartós anticiklon van a légkörben, az általában stabilnak mutatkozik. Most is ez a helyzet, jól látható, hogy október első hetéig marad a napsütés, illetve a 22-23 fokos nappali hőmérséklet is szinte biztosnak mondható a következő két hétre vonatkozóan.

Az oltással még várni kell

Túry Gergely

Noha az ősszel szinte együtt érkeznek a felső légúti megbetegedések, az influenzaszezon startja csak későbbre várható. A betegséget megelőző oltóanyag is csak október végén kerül a gyógyszertárakba. "Nem is lenne értelme korábban oltatni, a vakcina hatása ugyanis körülbelül fél évig tart, és nem kizárt, hogy csak februárban tör ki a járvány Magyarországon" – mondta el a hvg.hu-nak Berencsi György virológus.

A szakemberek azonban már március végén hozzákezdenek a következő szezonban bevethető vakcina előállításához, féléves munkát igényel ugyanis az új oltóanyag. Kezdődik azzal, hogy több millió tojást kitenyésztenek, elkezdik a vírusokkal való beoltásukat, majd elölik a vírusokat, beoltanak vele egereket, hogy kimutassák a vakcina immunizáló hatását, és csak utána készülhetnek a már jól ismert ampullák – körülbelül ilyenkor, szeptemberben végeznek.

A vírusok folyamatos változása miatt nagyon ritkán lehet a korábbi szezonra készült vakcinát felhasználni. Amúgy körülbelül tíz évenként jelenik meg teljesen új vírus, a köztes időben a vírus változatai fertőznek. A mostani vakcinába is három vírustörzs került bele. Kétféle A vírus, a H3N2, a H1N1 egyik újabb változata, amely Ausztráliában nyáron okozott járványt, illetve mindig beletesznek egy B vírust is – természetesen elölt vírusokról van szó.

Az őszi depresszióhoz is rossz idő kell

A rossz idő szinte mindenkire hatással van, a korai sötétedéssel, a bezártsággal, a kinti programok elmaradásával szinte egyidőben jelenhetnek meg a depressziós tünetek. "Vannak, akiket egy-egy időjárási periódus jobban megvisel, mert eleve hajlamosak a depresszióra, vagy mert már kezelik őket ezzel a betegséggel" – mondta el megkeresésünkre Veress Dóra pszichiáter.

Fazekas István

Az őszi szezonális depresszió oka legtöbbször a napfényes órák számának csökkenése, és ennek hatása a tobozmirigyre. Ilyenkor a mirigy kevesebb melatonint termel, ami depresszióhoz vezet. A napi alvás-ébrenléti ciklus felborulása is depresszióval járhat. Tartósan beállhat a hangulatromlás, az örömtelenség érzete, a fáradtság, a kimerültség, a feledékenység, az étvágytalanság, az alvászavar, a szexuális érdeklődés csökkenése.

A pszichiáter szerint enyhébb esetben még segíthetnek például a hangulatjavító gyógynövények – orbáncfű –, a vitaminpótlás, a testmozgás, a fényterápia, de van, hogy gyógyszert kell szedni. Kiváló feszültségoldó lehet a B-vitamin, amihez vény nélkül hozzájuthatunk, de ha a természetes gyógymódok hívei vagyunk, az is jó, ha naponta bekapunk egy csipetnyi élesztőt, ez is jó "idegerősítőnek" bizonyul.

Jellemző betegségei még az ősznek a tüdő-, mandula-, sőt, arcüreggyulladás és a garathurut is. A csapadékos, hűvösebb időjárás felerősítheti az ízületi fájdalmakat, ahogy a fejfájásra hajlamosaknak is lehetnek rossz napjaik.