Januárban egységesítette az örökbefogadással kapcsolatos eljárást a kormány, azt ígérve, hogy látványosan rövidül az adminisztrációs idő. Az érintettek egyelőre nem érzik a pozitív változást, legalábbis ami a várakozási időt illeti. Ám a minisztérium optimista, szerintük gördülékenyebb lesz a folyamat. Megnéztük, mennyire egyszerű ma Magyarországon örökbe fogadni.
"Terhességünk a 14. hetébe érkezett: ez a baba nem születhet meg. Kérem, ha belföldön vagy külföldön ismernek erre intézményt, ahol elvégeznék a beavatkozást, minél előbb írják meg." E sorok e-mail formájában érkeztek nemrég a Bölcső Alapítvány elektronikus postafiókjába. Az örökbeadók és örökbefogadók között lavírozó alapítványi elnök, Budavári Zita szerint a levél annak ellenére nem meglepő, hogy itthon a terhesség 12. hetéig lehet elvégezni az abortuszt. A kétségbeesés sok mindenre ráveheti az embert – de pontosan ezért vannak ők, civil szervezetek, hogy a bajbajutottakon segítsenek. Nem az illegális abortuszok elvégzésében, hanem a gyermek kihordásában, illetve, ha úgy döntenek a biológiai szülők, a későbbi örökbeadásban.
Jelenleg öt civil szervezet segít azokon, akik nem tudják vagy nem akarják felnevelni a már megfogant gyermeket, illetve minden megyében van egy állami intézet is, a Területi Gyermekjóléti Szolgálat (TEGYESZ). Nekik köszönhetően évente mintegy 110 gyermek talál nyílt örökbefogadás útján új családra. Ezen kívül évente mintegy 70, gyermekét korábban örökbe adni kívánó anyának segítenek, akár olyan formában is, hogy otthont biztosítanak a szülésig, majd kelengyecsomaggal teszik könnyebbé az indulást.
"Nem forszírozzuk az örökbeadást. Leginkább azért vagyunk, hogy ha kiderül a nem várt terhesség, a nemkívánt gyermek ne a fagyasztóban végezze" – fogalmaz kissé keményen az alapítványi vezető, aki éppen telefonhívásunk előtt rögzítette az ezredik segítséget kérőt. Nem minden megkeresésből lesz örökbeadás, előfordul, hogy az utolsó pillanatban gondolja meg magát az anya: miután megszülte, képtelen lemondani róla.
Jelenleg mintegy 1500-an, párok és egyedülállók várnak arra, sokszor évekig, hogy örökbe fogadhassanak. 80 százalékuk egészséges, három év alatti gyermeket, míg 2 százalékuk hat év feletti gyermeket szeretne örökbe fogadni – tudtuk meg a Nemzeti Erőforrás Minisztériumtól. A másik oldalon 2 ezer gyermek vár új családra. Mindössze 8 százalékuk 3 év alatti, 7 százalékuk 3-6 év közötti, 16 százalékuk 6-10 éves és közel 70 százalékuk már 10 év feletti. Ez határozza meg a várakozási időt, amely fiatalabb gyermekek esetében 3-4 év között van, nagyobbaknál pedig 2 év a várakozás.
A már idézett Budavári Zita például 4 és fél évet várt örökbefogadott gyermekére, annak ellenére, hogy férjével semmilyen megkötésük – sem nembeli, sem származásbeli – nem volt. Akkor az 1270. helyen álltak a listán, ennyi időt kellett várniuk.
Ezen változtatna a kormány azzal a lépésével, hogy januárban egységesítették az örökbefogadással kapcsolatos eljárást. Hogy lerövidül-e ezzel az adminisztrációs idő, az a későbbiekben fog kiderülni. Ahogy Budavári is megerősítette, a változásnak egyelőre semmilyen hatását nem érzik. A könnyítésnek alapvető célja, hogy minél több gyermeket fogadjanak örökbe. Az mindenképpen pozitív változás, hogy januártól már a 3 évnél idősebb örökbe fogadott gyerekek után is igényelhető a gyes; 10 éves korig féléves támogatás.
Korábbi cikkünkben már vázoltunk egy lehetőséget, hogy miként remélhet utódot az, akinek természetes úton nem lehet gyermeke. Mivel itthon nem legális méhet bérelni, kimehet például Romániába vagy Ukrajnába béranyát keresni – amihez nem árt, ha van ötmilliója. Egyre több a magyar meddő pár, akik bevállalják, mert nem akarnak lemondani a gyereknevelés örömeiről. Mindemellett próbálkozhatunk lombikbébiprogrammal, többnyire ez áll az első helyen, ha ez nem segít, jöhet az örökbefogadás, persze, csak türelmes szülőjelölteknek.
Így fogadunk mi örökbe
"Mi, magyarok csak meddőségünk okán fogadunk örökbe, az össze nem jött saját gyerek helyett pedig ugyanolyat akarunk, amilyen a saját lehetett volna" – bírál Budavári. "Nemrég kaptunk levelet egy pártól igen hosszú kívánságlistával: milyen gyereket igen, és milyet nem szeretnének a nevükre venni. Kiemelt kérés volt például, hogy ne legyen roma, de még félroma sem." Budavári szerint ez igen gyakori kérés. "Egyáltalán nem ritka, hogy kikötik azt is, szőke és kékszemű legyen a gyermek." Az ilyen szülőjelöltek valóban nincsenek könnyű helyzetben – ha valaki belátható időn belül szeretne utódot, nem érdemes kőbe vésni a vágyakat, amik amúgy is csak ritka esetben teljesülhetnek.
Amúgy is számtalan állomáson kell átjutnunk ahhoz, hogy egyszer boldog szülők lehessünk. Az egyik legfontosabb, hogy csak a 45 év alattiak élhetnek ezzel a lehetősséggel, igaz, a pároknál a fiatalabb életkora számít. "Most is van egy házaspárunk, ahol a nő már 45 lesz ugyan, de tíz évvel fiatalabb férje miatt még bőven benne vannak a keretben." De arra is figyelnek, hogy az örökbefogadó legalább 16 évvel idősebb legyen a kiválasztott gyermeknél.
Nyugatabbra vannak ennél szigorúbb szabályozások is: Németországban, Svájcban, Ausztriában például 35 évnél idősebbek már nem fogadhatnak örökbe, de például Olaszországban is csak a 40. életévig lehet ezzel élni.
A hercehurca egyik első állomása az alkalmassági határozat megszerzése, ennek kiadása a TEGYESZ hatásköre. Az alkalmassági több részből áll, környezettanulmányt végeznek, pszichológiai vizsgálaton kell megjelenni, emellett jövedelemigazolást kell csatolni, valamint egészségügyi alkalmassági igazolást kell beszerezni. Ezután jöhet az örökbefogadásra felkészítő tanfolyam, amely kötelező, sikeres elvégzése nélkül esélyünk sincs. A TEGYESZ azután terjeszti fel a teljes anyagot az illetékes gyámhivatalhoz.
Nyíltan vagy titokban
Noha kétféle módon is végigvihető az örökbefogadás, a civil szervezeteknek csak a nyílt formája engedélyezett. Ennek van pozitív és negatív velejárója is. Egyrészt mindent megtudhatunk a biológiai szülőkről, személyiségükről, örökletes betegségeikről, és nem mellesleg a lemondás okairól. Ezzel együtt mégis ez a népszerűtlenebb forma. Leginkább az attól való félelem miatt, hogy a későbbiekben a biológiai szülők felvennék a kapcsolatot gyermekükkel. Pedig az élet nem igazolja ezt a félelmet, nagyon kevés esetben keresi meg örökbeadott gyermekét később az anya.
A titkos örökbefogadásnál – amit a 19 megyei, illetve a fővárosi TEGYESZ gyakorol – a szülőanya az állam javára mond le a gyermekéről, nem érdekli, milyen körülmények között fog felnőni csemetéje. Éppen ezért az örökbefogadók sem tudhatnak meg semmit az örökbeadókról, noha az itt is kiderülhet, hogy például hány éves az anya, vagy számíthat-e a kicsi örökletes betegségre, amennyiben az anya hajlandó erről nyilatkozni. Annak ellenére többen választják az örökbefogadás titkos módját, hogy így nehezebben vagy hosszabb idő alatt juthatnak csak gyermekhez. Az is emellett szólhat, hogy sokan nem akarják tudni a rosszat, tiszta lappal akarnak belevágni.
Az elmúlt öt évben 445 és 468 közötti titkos örökbefogadás zárult le évente, ez 0-12 év közötti gyermekeket érintett. Közülük mintegy 120-137-en külföldre kerültek, továbbá 112 és 160 közötti a nyílt, hazai örökbefogadások száma, amely elsősorban újszülötteket érintett.
Aki itthon nem kell, mehet külföldre
"Azokat a magyar gyermekeket lehet külföldre örökbeadni, akiknek nem találunk hazai örökbefogadó családot" – mondták el megkeresésünkre a Nemzeti Erőforrás Minisztériumban. Azaz, ha háromszor már nemet mondtak egy gyermekre, fel lehet őt ajánlani külföldi érdeklődőknek. Tavaly például 137 gyermek került külföldi családhoz, közülük is a legtöbben olasz szülőkhöz, de spanyol, holland, norvég, amerikai és francia örökbefogadók is voltak. Az olaszok előnye azzal magyarázható, hogy ők elfogadják az idősebb gyermekeket is, illetve akár hármas, négyes testvéreket. Ahogy elfogadják a komoly magatartási problémákkal küzdő – például hiperaktív vagy agresszív – gyermeket is, vagy olyanokat, akiknek egészségügyi problémái vannak.
Európában sehol nem lehet felbontani az örökbefogadást, nálunk azonban ezt is lehetővé teszik a jogszabályok. Amennyiben a gyerek nem váltja be a hozzá fűzött reményeket, bármikor visszaadható. A statisztika szerint nem kevés számban élnek vele, évente 15-20-an döntenek így.