Plázs MTI 2011. szeptember. 02. 17:21

Rákot is okozott szeptember 11

Jelentősen megnövelte a rák kockázatát a 10 évvel ezelőtt lerombolt New York-i ikertornyoknál terjengő mérgező füst és por azok számára, akik segítettek kimenteni embereket a lángoló épületekből, részt vettek a helyreállítási munkálatokban vagy csak egyszerűen a környéken laktak - derült ki a Lancet című orvosi magazinban megjelent tanulmányból.

A 2001. szeptember 11--én az összemonló World Trade Centernél (WTC) segédkező tűzoltóknak a különböző toxikus anyagok miatt 19 százalékkal nagyobb lett az esélyük arra, hogy rákosok lesznek - mutatott ré Dr. David Prezant, a New York-i tűzoltóság vezető orvosa egy tanulmányában. Az elemzés elkészítésekor csak azokat a rosszindulatú daganatokat vették figyelembe, amely nem alakulhattak ki 2001 szeptembere előtt. A kutatók eddig arra számítottak, hogy a terrortámadást követő 10-15 évben még nem lesz kimutatható a rák megnövekedett kockázata.

A tűzoltók szinte már kezdetektől gyanakodtak arra, hogy az ikertornyok romjainál tapasztalt por és füst rossz hatással lehetett az egészségükre."Többször is elmondták, hogy ezen a területen teljesen más szagot éreztek, és az ott végzett munka egyik korábbi tűzoltáshoz sem hasonlított" - mesélte Prezant a The Guardian című brit lapnak. A kutatók több száz vegyi anyagot mutattak ki a WTC romjaiból keletkező porból, köztük számos ismert rákkeltőt: az ikertornyok alsó oszlopait például azbeszt borította, az épületekbe csapódó repülőgépek üzemanyagtartályából pedig benzol került a levegőbe. Ráadásul a por szemcséin megtapadó mérgező anyagok mélyebben bejutnak a tüdőbe és a vérkeringésbe is könnyebben bekerülnek - fejtette ki a CNN amerikai hírtelevízió internetes oldalán megjelent cikkben Prezant, akinek  a pulmonológia a szakterülete.

Obama gratulál a tűzoltóknak, akik a katasztrófa helyszínén dolgoztak
MTI/EPA

A mentési munkálatokban részt vevő tűzoltók a rák változatos válfajaitól szenvednek, leggyakoribb körükben a bőr-, pajzsmirigy- és prosztatarák, illetve a non-Hodgkin limfóma, mindazonáltal nehéz egy általános trendet kimutatni - foglalta össze a szakember. Egy másik kutatás arra is rámutatott, hogy a mentési és helyreállítási munkálatokban segédkezők 28 százaléka volt depressziós 9/11 óta, 32 százalékuk szenvedett poszt-traumás stressztől, 21 százalékuk pedig pánikbetegségtől. Érdekes módon a rendőrök esetében jóval alacsonyabbak ezek a százalékok - 7, 9 és 8 százalék - mivel ők már korábban is többször kerültek hasonlóan stresszes helyzetekbe.