A koralloknak természetes védelmük van a nap káros sugarai ellen. Kutatók most ezt a tulajdonságukat felhasználva fejlesztenének ki egy olyan gyógyszert, amely megvédene a leégéstől – írja a BBC hírportálja.
Egy ideje már ismert a kutatók előtt, hogy a korall, illetve néhány algafaj képes megvédeni magát a káros UV-sugárzástól, úgy, hogy saját napfényvédője van. Ám a folyamat, ahogy ezek a tengeri lények előállítják az emberek számára is vágyott anyagot, nem volt világos. Most kiderült, hogy valójában a korallban élő algákat illeti a dícséret, ők állítják ugyanis elő a napfényvédő összetevőit, amelyet elszállítanak a korallokhoz is. Külön érdekesség, hogy a védelmet még a korallon táplálkozó halak is élvezik.
A King’s College London kutatói az ausztráliai Acropora korallt kezdték el tanulmányozni, hogy laboratóriumi körülmények között lemásolják az "öröklött" napfényvédő tulajdonságát. De hamarosan elkezdődhetnek az emberi bőrön történő tesztelések is.
A Paul Long által vezetett munkacsoport azt tervezi, hogy a mesterségresen előállított napfényvédő ugyanazokat az összetevőket tartalmazza majd, mint amelyekkel az algák, illetve a korallok bírnak. Tehát azt a geneteikai kódot másolják le, amellyel ezek az élőlények létrehozzák a kérdéses összetevőket. Magát a korallt nem használhatják fel a kutatók, mert veszélyeztetett fajról van szó.
A kutatást vezetője szerint, ha sikerült előállítaniuk az összetevőket, testápolókhoz keverve szeretnék tesztelni a szert. Elképzelhető tehát, hogy hamarosan ilyen össztevőkkel előállított naptejekkel védekezhetünk a leégés, így a bőrrák ellen is.