A tévénézéssel töltött órák száma a dohányzáshoz hasonlóan hozzájárulhat a rövidebb élettartamhoz – állítja egy új ausztrál tanulmány.
Minden egyes tévénézéssel eltöltött óra 25 éves kor után 22 perccel rövidíti meg az élettartamot – állítja J. Lennert Veerman, az ausztrál Queensland Egyetem kutatója. Az egyetem új tanulmánya ugyanis 11 ezer huszonöt év fölötti ember adatait vizsgálta meg, olyanokét, akik legalább napi hat órát töltöttek a tévé előtt. Kiderült, ők átlagosan 5 évvel éltek kevesebb ideig, mint azok, akik egyáltalán nem tévéztek. Más szakértők azonban arra figyelmeztetnek, hogy ez nem azt jelenti, hogy a tévézés mindenképpen korai halált okoz, csak azt, hogy valóban összefüggést találtak a tévénézés és a korai elhalálozás között.
Bár a közvetlen kapcsolatot David L. Katz, a Yale Egyetem Megelőzési Kutatóközpontjának igazgatója is túlzónak tartja, a közvetett kapcsolat feltételezésével egyetért. "Általános szabály, hogy minél több időt tölt valaki tévénézéssel, annál többet eszik és kevesebbet sportol. A kevesebb fizikai aktivitás és a több étkezés pedig növeli az elhízás, a cukorbetegség, valamint a szívbetegség és a rák kialakulásának a kockázatát" – fejtette ki a véleményét az igazgató. A másik lehetséges magyarázat szerinte az, hogy azok az emberek, akik ilyen sok időt töltenek tévézéssel, valószínűleg magányosabbak és elszigeteltebbek is, vagy akár depressziósak, ami szintén korai halálhoz vezethet.
A kutatás statisztikái egyébként rámutattak, arra is, hogy a tévé akár olyan káros is lehet, mint a cigaretta vagy az alkohol, hiszen minden egyes cigaretta 50 év fölött átlagosan 11 perccel, azaz összesen 4 évvel rövidíti meg a dohányosok életét. A kutatók szerint ezek az adatok más iparosodott és fejlődő országokra is jellemzőek, mivel az emberek egyre több időt töltenek valamilyen ülőmunkával, majd hazamennek tévézni, és alig szánnak némi időt a fizikai aktivitásra.