Alzheimer-kór ellen igyunk alkoholt?
A mértékletes társasági alkoholfogyasztás jelentős mértékben csökkenti a demencia és a kognitív leromlás kockázatát – derül ki a Loyola Egyetem metaelemzéséből.
A kutatók 143 tanulmányt elemeztek 1977-ig visszamenőleg, amelyekben összesen 365 ezer ember vett részt. A mértékletes alkoholfogyasztók esetében 23 százalékkal alacsonyabb volt a kognitív leromlás, az Alzheimer-kór és a demencia egyéb fajtáinak kockázata.
A Neuropsychiatric Disease and Treatment folyóiratban megjelent tanulmány szerint a bor jótékonyabb, mint a sör vagy a röviditalok. A szerzők arról is beszámoltak, hogy a nagymértékű alkoholfogyasztás (napi 3-5 italnál több) a kognitív leromlás és a demencia kockázatának megnövekedésével állt összefüggésben, bár ez az eredmény statisztikailag nem volt szignifikáns.
A kutatók hangsúlyozzák, nem azt javasolják, hogy az antialkoholisták kezdjenek el alkoholt fogyasztani. Csupán annyit állítanak, hogy a mértékletes alkoholfogyasztás, amennyiben valóban mértékletes, jótékony hatást gyakorolhat. A mértékletes alkoholfogyasztás a definíció szerint férfiak esetében naponta legfeljebb két italt, nők esetében pedig egy italt jelent.
A mértékletes alkoholfogyasztás jótékony hatásának oka nem ismert. Az egyik elmélet szerint a mértékletes alkoholfogyasztás jótékony szív-érrendszeri hatásai, például a HDL (jótékony) koleszterin szintjének megemelkedése az agyi véráramlást, ezáltal pedig az agy anyagcseréjét is serkentheti. Egy másik elmélet szerint kis mennyiségű alkohol egészségesebbé teheti az agysejteket. A mértékletes alkoholfogyasztás stresszhatásnak teszi ki a sejteket, így felkészíti azokat azokra a későbbi súlyos stresszhelyzetekre, amelyek demenciát okozhatnak.
A szerzők tehát úgy vélik, hogy a felelősen és mértékletesen alkoholt fogyasztó emberek esetében nincs ok a leszokásra. Mivel azonban fennáll az alkohollal való visszaélés lehetősége, a kutatók nem ajánlják az absztinenseknek, hogy kezdjenek el alkoholt fogyasztani.