Plázs MTI 2011. augusztus. 18. 19:49

Bebizonyították: a kutyák ki tudják szagolni a tüdőrákot

Tüdőrákkal küzdő páciensek leheletmintáinak "kiszagoltatásával" erősítették meg német szakemberek a nyomkövető kutyák tüdőrákfelismerő képességét.

A németországi Schillerhoehe Kórház kutatóinak tanulmánya speciálisan kiképzett nyomkövető kutyák és 220 önkéntes ember bevonásával készült. A résztvevők között tüdőrákkal, krónikus obstruktív légúti betegséggel küzdő páciensek, valamint tüdőbetegségtől nem szenvedő önkéntesek is voltak. Az eredmények szerint a nyomkövető ebek a lehetséges 100-ból a páciensek 71 százalékánál azonosították be a tüdőrákot. Az eredmények azzal kecsegtetnek, hogy a jövőben hasonló módszerrel lehet majd kimutatni a betegséget már a korai stádiumában is. 

"A tüdőrákkal küzdő betegek leheletében valószínűleg a normálistól eltérő kémiai anyagok vannak, és kitűnő szaglásuk révén a kutyák már a betegség korai stádiumában képesek felismerni ezt a különbséget" - mondta Thorsten Walles, a European Respiratory Journal című folyóiratban megjelent tanulmány vezetője. A leginkább a dohányzással összefüggésben álló tüdőrák a világszerte előforduló rákos halálesetek leggyakoribb oka. A betegséget nagyon nehéz felismerni a korai stádiumában. A nyomkövető kutyákat alkalmazó eljárás olyan illékony szerves vegyületek (VOC) beazonosításán alapszik, amelyek a rák jelenlétére utalnak. 

Walles szerint az eredmények azt mutatják, hogy létezik a leheletben egy megbízható és állandó "jelzése" annak, ha valaki tüdőráktól szenved, ám még rengeteg munkára van szükség annak kiderítésére, hogy mi is ez valójában. "Sajnálatos dolog, hogy a kutyák nem képesek elmondani a rákra utaló szag biokémiai jellemzőit" - mondta a szakember.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.