2011. augusztus. 11. 15:33 Medipress Utolsó frissítés: 2011. augusztus. 11. 15:32 Plázs

Újszerű ötlet a gyomorfekélyt okozó baktérium ellen

Manuel Amieva mikrobiológus és immunológus kutató szerint a baktériumoknak a gyomor belső felülete olyan, mint egy dimbes-dombos táj, savat lövellő gejzírekkel tarkítva. A fekélyeket és a gyomordaganatok bizonyos fajtáit okozó, a gyomorban tanyázó Helicobacter pylori baktériumoknak ezen a veszélyes terepen kell átevickélniük ahhoz, hogy biztonságos helyet találjanak a gyomor belső felületét borító nyálkahártyában.

Amieva és kutatócsoportja azonban azonosította azt a fehérjét, amely a H. pylori menedékkereső képességét szabályozza. A fehérje olyan gyógyszerek célpontja lehet a jövőben, amelyek kifejezetten a H. pylori baktériumokat pusztítják el, miközben a jótékony bélbaktériumokat megkímélik. A kutatás eredményeit az mBio szakfolyóirat július 26-i számában tették közzé.

A H. pylori baktérium a világ népességének körülbelül felében megtalálható. Az emberek többségében semmilyen problémát nem okoz, de a fertőzöttek körülbelül 15 százaléka esetében a mikrobák fekélyeket okoznak. Egyeseknél még ennél is nagyobb bajt okoznak azzal, hogy megnövelik a gyomorrák kockázatát. A H. pylori annak ellenére, hogy a gyomorban él, nem kedveli a gyomorsavat. A baktériumok úgy kerülik el az égető savat, hogy spirális ostoruk segítségével behatolnak a gyomor nyálkahártyájába. Korábban úgy vélték, hogy a baktérium a gyomrot kibélelő nyálkahártyán telepedik meg, de mostanra kiderült, hogy a felszínről a mélybe vezető mirigyek járataiba fészkelik be magukat.

A kutatók erre a ChePep nevű fehérje tanulmányozása közben jöttek rá. Egy olyan különleges H. pylori törzset hoztak létre, amelyek nem rendelkeztek ezzel a fehérjével. A ChePep proteinnek nem rendelkező baktériumok nem hatoltak be a mirigyek belsejébe.

A H. pylori egy olyan baktériumosztályhoz tartozik, amelynek tagjai szélsőséges körülmények között, például a tenger mélyén, kénes barlangokban és élőlények bélrendszerében is életben maradnak. Az epszilon-proteobaktériumok az ellenséges környezetekben is túlélnek, és a bennük lévő ChePep fehérjék annyira hasonlóak, hogy a kutatók az osztályon belül a proteint át tudták másolni egyik baktériumból a másikba. Az epszilon-proteobaktériumokon kívül azonban nem találtak más baktériumokban ChePep fehérjét, így a protein gátlásával célzott gyógyszereket lehet kifejleszteni a H. pylori baktériumok ellen, anélkül, hogy a jótékony bélbaktériumok elpusztulnának.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?