2011. július. 29. 10:16 MTI Utolsó frissítés: 2011. július. 29. 10:19 Plázs

A mellrák miatti halálozást inkább a hatékony kezelés csökkenti, mint a szűrés

A mellrák miatti halálozási arány csökkenése nem a szűrésnek, hanem a rendelkezésre álló jobb kezelési módoknak és hatékonyabb egészségügyi rendszernek köszönhető - állapította meg pénteken megjelent tanulmányában egy nemzetközi kutatócsoport.

Egy felmérésben három-három olyan európai ország emlőrákos halálozási adatait elemezték a szakemberek, amelyekben tíz-tizenöt év különbséggel vezették be a szűrőprogramokat, és arra jutottak, hogy a halálozási arányok visszaesése hasonló volt bennük, függetlenül a szűrések kezdetének időpontjától. A The British Medical Journal című brit orvosi folyóiratban közzétett tanulmány szerzői arra a következtetésre jutottak, hogy "a kezelések javulása és az egészségügyi rendszerek hatékonyabbá válása a valószínűbb magyarázat" az emlőtumor miatti halálozási arányok csökkenésére. 

Most megjelent tanulmányukhoz a brit, francia és norvég kutatók az Egészségügyi Világszervezet adatait elemezték. Összehasonlították Észak-Írország és az Ír Köztársaság, Hollandia és Belgium, illetve Flandria, valamint Svédország és Norvégia ide vonatkozó mutatóit. A párba állított országokban hasonlóak a melldaganat kockázati tényezői és az egészségügyi rendszer fejlettsége, amiben viszont eltérnek az a mammográfiás szűrőprogramok bevezetési dátuma. Az országpárok közül a másodiknál rendre 10-15 évvel későbbi volt a bevezetés időpontja. 

Az eredmények szerint 1989 és 2006 között az emlődaganat miatti halálozás 29 százalékkal csökkent Észak-Írországban és 26 százalékkal az Ír Köztársaságban; 25 százalékkal Hollandiában és 20 százalékkal Belgiumban, illetve 25 százalékkal Flandriában; valamint 16 százalékkal Svédországban és 24 százalékkal Norvégiában. Mellrákkal évente 1,3 millió embert diagnosztizálnak, és évente 500 ezren halnak meg miatta világszerte.

hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.