Plázs Medipress 2011. július. 15. 12:15

Testen kívüli élmények: ez lehet rá a magyarázat

Noha a testen kívüli élményeket (out of body experiences, OBE) általában a migrénhez, az epilepsziához és a pszichopatológiás esetekhez szokták kötni, időnként teljesen egészséges emberekkel is előfordulnak. A jelenség oka eddig jórészt ismeretlen volt.

Az Elsevier's Cortex című lap júliusi számában megjelent tanulmány szerint ezeket a képzeteket az agy haléntéklemezében található idegek instabilitása és az egyén saját testérzékelésének hibái okozzák. Jason Braithwaite, a Birminghami Egyetem Viselkedéstudományi Tanszékének oktatója azt kutatta, mi okozza ezeket az élményeket az egyébként egészséges embereknél. Amellett, hogy megpróbálta megállapítani, mi játszódik le a hallucinációk során, a „testen belüli” tapasztalatok működésébe is mélyebb betekintést kívánt nyerni.

AP

Braithwaite olyan embereket is bevont a vizsgálatba, akik elmondásuk szerint átéltek már testen kívüli élményeket, de olyanokat is, akiknek ebben sosem volt részük. Úgy találta, hogy a testen kívüli élményekre fogékonyak ezt nem egyszerű megtapasztalásként fogják fel: azok, akikről tudták, hogy esetükben gyakran lépnek fel furcsaságok a halántéklemezükben az idegi árammal kapcsolatban, minden, a testhez tartozó információt eltorzítva dolgoztak fel. Ezek az alanyok egy számítógép képernyőjén látott emberi alakot is nehezebben tudtak megjegyezni.

Az eredmények azt mutatják, hogy az egészséges emberek hallucinációit vagy idegrendszeri elétérések vagy az agy testért felelős részének elégtelen folyamatai okozzák.