Nem valószínű, hogy Magyarországon járvány lesz a németországi hasmenéses megbetegedések miatt, de szórványos esetek előfordulhatnak. Továbbra is vizsgálják, mi lehetett a fertőzés forrása, de egyelőre nincs kézzelfogható bizonyíték. Ám a gyanú szerint a helytelen trágyázás okozhatta a járványt.
A betegséget okozó közönséges bélbaktérium – amely elsősorban a szarvasmarhák szervezetében fordul elő – korábban is ismert volt, most azonban egy olyan újonnan kialakult változata fertőz, amely a bélfalhoz tapadva méreganyagot termel, és súlyos megbetegedést okoz. A hasmenéses szövődménye, a vörös vértestek szétesését okozó hemolitikus urémiás szindróma (HUS) súlyos, életveszélyes állapot. Ennek tünetei egyebek mellett apró bőrvérzések, vérszegénység, fejfájás, szédülés, veseelégtelenség. A szövődményeket dialízissel, illetve vérátömlesztéssel kezelik. Németországban alkalmaztak még egy új, biológiai terápiás eljárást is a baktériumok ellen, amely hatékonynak bizonyult. A kór eddig 18 halálos áldozatot szedett, 17-et Németországban.
Németországban a járványt továbbra is vizsgálják, de még mindig nincs meg a fertőzés forrása. A gyanúsított továbbra is fertőzött zöldségféle. A zöldségek pedig nagy valószínűséggel a helytelen trágyázás – nagy mennyiségben lehetnek benne veszélyes baktériumok, többek között E.coli baktériumtörzsek is – során fertőződhettek meg. A trágyázásból azonban nem kerülhet veszélyes baktérium a zöldségekbe, ha megfelelően járnak el, például a trágyát már felhasználás előtt – fontos az érlelés, amely során a trágya 50-70 fokra melegszik, így minden veszélyes kórokozó elpusztul – megfelelően kezelték. De az is fontos, hogy a trágyázás és a palantázás között elteljen pár hónap, például még ősszel a talajba juttatják, hogy tavasszal már nyugodtan lehessen használni a földet. Később sem érintkezhet a növény a trágyával, például nem elhet öntözni trágyalével.
Berencsi György virológus szerint normális körülmények között a baktériumok nem jutnak a zöldség belsejébe, így a fertőzött zöldséget is elég alaposan, például mosogatószeres vízzel lemosni, vagy meghámozni.
A magyar zöldségek és gyümölcsök mentesek mindenfajta fertőzéstől, jó minőségűek, fogyasztásuk semmilyen veszéllyel nem jár – szögezte le a hvg.hu-nak Mártonffy Béla, a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (FruitVeB) igazgatója. "Óriásit hibáztak a német hatóságok, nem lehet a zöldségeket veszélyesnek minősíteni mindaddig, amíg azt sem tudják, mi okozhatta a járvány" – háborgott Mártonffy Béla, aki szerint, ami most folyik, az csak szimplán pánikkeltés, nem a lakosság megfelelő tájékoztatása. És úgy tűnik igaza van, mert egyre több termelő panaszkodik, hogy az uborka gyakorlatilag eladhatatlan, hiába tűnteik fel, hogy magyar zöldségeket árulnak.
Magyarországon továbbra sem regisztráltak megbetegedést, az Országos Epidemiológiai Központban az eddig vizsgált 35 minta mindegyike negatív lett. Az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) szerint nincs szükség a németországi utazások elhalasztására, ugyanakkor – a német hatóságokkal egyetértésben – a nyers zöldségfélék fogyasztását nem ajánlják. Emellett gyakori, alapos kézmosást, illetve fertőtlenítő kendő használatát javasolják.