A Bringázz a munkába! kampány idén tavasszal már nyolcadik alkalommal mutatta meg, hogy a kerékpározás valós és egyre több közlekedő által választott alternatívája a közlekedésnek. A kampány egyre növekvő számú résztvevője is jelzi, hogy megtörtént az áttörés, mára a kerékpárral közlekedők a közlekedés egyenrangú résztvevői lettek.
A kampány mára elérte célját, a kerékpár népszerű közlekedési eszközzé vált országszerte. A fenntartható és környezetbarát közlekedés fontosságát a kampány mellé álló cégek és intézmények növekvő száma is jelzi. A kampányban összesen 556 cég és közintézmény indult saját csapattal. A dolgozók az 5 hetes kampányidőszakban 1624 alkalommal öltönyben és 2960-szor szoknyában tekertek munkahelyükre, míg gyerekkel 3 286 esetben kerékpároztak.
Mi van azonban akkor, ha valaki 30 kilométerre lakik munkahelyétől? Azt gondolhatnánk, hogy ezesetben lehetetlen a kerékpáros bejárás, pedig az is megoldás lehet, hogy az autózás egy részét váltják ki kerékpározással. Például el lehet autózni a városig, aztán leparkolunk, felpattanunk a bringára, és két keréken tesszük meg az utolsó néhány kilométert. A városi autóvezetés sokkal több benzint emészt fel, mint az autópályán való közlekedés, ezért így is jelentős nyereséghez juthatunk.
Ha valaki úgy érzi, hogy nincs formában, felejtse el az aggályokat. Ahogyan egy bringás megnyugtatóan odaszólt a piros lámpánál lihegő, mentegetőző kerékpáros társának: „nem verseny ez, hanem közlekedés.” És igaza van. Nem érdemes aggódni azért, hogy túl lassúak vagyunk, sőt nyugodtan leszállhatunk és feltolhatjuk a kerékpárt az emelkedőn. Nem hajt a tatár, csak az a lényeg, hogy kiszálljunk az autóból, és valami jót tegyünk a környezetünkkel.
Ami az időjárást illeti, ne hagyjuk, hogy átlagos körülmények között egy kis eső vagy meleg eltántorítson a bringázástól. Ha esik, vegyünk fel esőkabátot, és pakoljunk el váltóruhát (lehetőleg nejlonzacskóban, nehogy elázzon a hátizsákban). Kánikulában induljunk el sportruhában, és pakoljuk el a munkaruhát. Ha megizzadunk, a munkahelyünkön a mosdóban tisztálkodás után átöltözhetünk. Érdemes körülnézni a közelben, hátha találunk olyan edzőtermet, ahol kedvezményes áron vehetünk bérletet, ha csak a zuhanyt szeretnénk használni bringázás után.
És íme néhány ötlet, amelyekkel megkönnyíthetjük a kerékpáros munkába járást. Először is ruházzunk be egy jó minőségű, könnyű kerékpárra. Ha nem kell terepen hajtani, egy vékony kerekű, könnyű bringa sokkal könnyebb tekerést tesz lehetővé, mint egy behemót mountain bike. A könnyű váz is sokat számít.
Tervezzük meg a tisztálkodást a munkahelyre érkezéskor, akár a mosdóban, akár egy közeli edzőteremben. Vásároljunk kerékpárra rögzíthető táskát. Ez különösen melegben jön jól, hogy ne kelljen a holminkat izzasztó hátizsákban cipelni. Érdeklődjünk a HR osztályon: néhány vállalat támogatja a kerékpárosokat. Egyes munkahelyeken finanszírozzák az edzőtermi bérletet, és ingyenes mosodai lehetőséget biztosítanak a kerékpáros holmik számára.