2011. március. 01. 11:50 MTI Utolsó frissítés: 2011. március. 01. 11:42 Plázs

Rektálisan is védelmet ígér a HIV-gél

A HIV-fertőzés kockázatát csökkentő kísérleti hüvelyi gél rektálisan alkalmazva is bizonyos védelmet nyújthat - közölték hétfőn amerikai kutatók.

Egy bostoni orvosi konferencián ismertették a szakemberek az első olyan, kis méretű klinikai próba eredményét, melyben tenofovir hatóanyagot tartalmazó gélt végbélben alkalmaztak a vizsgálatba bevont emberek. A tanulmányban összesen 18 férfi és nő vett részt, akik szexuálisan absztinensek voltak, HIV-negatívok és vállalták, hogy egy héten át naponta alkalmazzák rektálisan a hatóanyagot vagy placebót tartalmazó gélt.

A Los Angeles-i Kalifornia Egyetem (UCLA) és a Pittsburghi Egyetem kutatói ezt követően biopsziával mintát vettek a tesztalanyok végbélszövetéből, majd a szöveteket HIV-vírusoknak tették ki laboratóriumi körülmények között. Megállapításuk szerint a placebót tartalmazó gélt használókhoz képest a tenofovirt tartalmazó gélt alkalmazóknál a HIV-vírus jóval kevésbé volt aktív a szövetmintákban. Peter Anton kutatásvezető ígéretesként jellemezte a próba eredményét, ám a gél alkalmazói komoly mellékhatásokról is beszámoltak, és csak minden negyedik mondta, hogy szívesen használná a gélt.

A hüvelyi géllel végzett tesztek eredményeit először a Science tudományos magazinban ismertették 2010 júliusában, majd a Bécsben megrendezett 18. nemzetközi AIDS-konferencián is beszámoltak tanulmányuk eredményeiről a fejlesztők. A dél-afrikai tanulmányban a tenofovir hatóanyagot tartalmazó hüvelyi gél kipróbálására 889 HIV-negatív nő vállalkozott. A csoportból valójában 445 nő kapta a szert tartalmazó gélt, 444-en pedig placebót. A követés során mindannyian havonta vettek részt ellenőrzésen, ahol óvszereket, valamint a szexuális úton átadható betegségekkel kapcsolatban tájékoztatást is kaptak. A vizsgálat végéig az első csoportban 38, a másodikban 60 nő lett HIV-fertőzött. A vizsgálatba bevont heteroszexuális nők az új gélt az aktus előtt 12 órával is és azt követően 12 órával is alkalmazták az előírás szerint. A két és fél éves kipróbálás alatt a hüvelyi gél átlagosan 39 százalékkal csökkentette a HIV-fertőzés kockázatát.

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.