Kiderült, mi okozza a szervkilökődést
Tudósok megfejtették, mi okozza az átültetett szervek kilökődését.
Tengerentúli kutatók az átültetett szervek kilökődése mögötti okok tisztázását vizsgálva arra koncentráltak, mi történik a donorok által felajánlott szervek vérellátásával. A szerveket vizsgálva megállapították, hogy a donorszervek vérerei beszűkülnek, ezáltal az átültetett szervekhez nem juthat el elegendő vér. Az így, szó szerint megfulladó szervek végül leállnak.
A krónikus kilökődés mögötti folyamat, azaz a donorszervek erezetének beszűkülése az elsőszámú oka a transzplantációt követő első évben történő szervkilökődésnek. De sajnos a sikeres szervátültetést követő öt évben is az esetek 40 százalékban az erek beszűkülése idézi elő a szervek leállását és kilökődését – ebben pedig az a legszörnyűbb, hogy jelenleg semmilyen módszer nem áll rendelkezésre az elváltozás kezelésére.
A UCLA immungenetikai központjában végzett kutatások során a szekemberek azt vizsgálták, hogyan eredményez immunválaszt a donorszervekben megtalálható HLA (humán leukocita antigén) molekula. A vizsgálatok azt mutatták, hogy a HLA sejtnövekedést serkentő képessége egy másik molekulával, az integrin béte 4-gyel fenntartott kapcsolatának kölcsönösségen alapszik. Ez utóbbi teszi lehetővé a sejteknek, hogy tovább éljenek és osztódhassanak. A kutatók azt gyanítják, az integrin képes átvenni az irányítást a HLA fölött, mivel az előző blokkolásával a donorszervekben a HLA önmagában képtelen volt serkenteni a sejtnövekedést.