2011. február. 09. 19:23 MTI Utolsó frissítés: 2011. február. 09. 19:24 Plázs

Terápiás program bántalmazott nőknek

Bántalmazott nőknek tartanak terápiás programot, amelyben drámapedagógia, tánc, beszédtechnika, smink és kézművesség is szerepel.

A Művészetekkel a magabiztosságért és önérvényesítésért elnevezésű program novemberben indult, a képzés célja a résztvevők önbizalmának, önismeretének növelése - mondta el Jaksity Kata, a tanfolyam ötletgazdája és megvalósítója szerdán, a sajtó képviselőinek rendezett tájékoztatón Budapesten.

Az elveszett önbizalmat visszaszerezni, az önértékelést újra felépíteni sok időbe telik - hangsúlyozta Soltész Krisztina, a Nők Világa Alapítvány kuratóriumának elnöke, hozzátéve: a megélt élmények és tapasztalati tanulás révén az áldozatok felismerik saját külső és belső értékeiket, megélik alkotóképességüket. A megfigyelések szerint a fizikai bántalmazást sokszor lelki bántalmazás előzi meg. A bántalmazó addig becsmérli, sértegeti, fenyegeti és alázza a másikat, míg a lelki erőszak elszenvedője elveszíti önbizalmát, személyiségét, autonómiáját. Elhiszi, hogy értéktelen, semmire nem jó, úgy érzi, hogy másnak nem is kellene már, csak a bántalmazónak.

A fizikai, pszichés és szexuális bántalmazás gyakorisága mind nemzetközi, mind hazai viszonylatban aggasztó méreteket ölt, s nagy része családon belül történik. Magyarországon átlagosan minden ötödik házasságban történik fizikai bántalmazás, hetente meghal egy nő a partnere által okozott sérülések miatt - ismertette Soltész Krisztina. Egy magyarországi vizsgálatban a megkérdezettek 88 százaléka gondolta úgy, hogy a család belügye, ha egy férj vagy feleség sértő, megalázó dolgokat mond házastársának. Ez a szemlélet, valamint a társadalmi sztereotípiák is elősegítik a nők bántalmazásának lehetőségét: számos nő úgy érzi, hogy nem jó feleség és anya, ha fellázad helyzete ellen.

A bántalmazott és hátrányos helyzetű nők létszáma jóval magasabb, mint amiről tudnak, ugyanis a családok nem engednek betekintést belügyeikbe - mondta Urbán Erika, a Családok Átmeneti Otthonát működtető Sorsunk és Jövőnk Kiemelten Közhasznú Alapítvány elnöke. Ennek egyik oka, hogy mivel a bántalmazó elveszi a bántalmazott személyiségét és megfosztja önérdekérvényesítési képességétől, az képtelen továbblépni.

A szervezet négy átmeneti otthont, egy kiléptetőlakást és egy gyermekjóléti szolgálatot működtet. Otthonaikba krízishelyzetbe került családok és a családon belüli erőszak áldozatai költözhetnek be: 144 főt tudnak fogadni, kétharmadrészt gyermeket. Az elnök beszélt arról is, hogy a bekerülők többsége csak több hónap elteltével képes elmenni akár a bankba vagy munkát keresni. További információkat a programról a www.anyaotthonprogram.mlap.hu oldalon olvashatnak az érdeklődők.

Itthon Lengyel Tibor 2025. január. 08. 15:15

Orbán indiai csodadoktor kalauzánál 2 millió is lehet egy tisztítókúra, mégis milliárdos veszteséget halmozott fel a cége

Az ájurvédikus gyógyító, Krishna Kumar Gattyán Györggyel közös életmódcége masszázst, gyógyteát és tisztítókúrát árul, de kezdettől fogva veszteséges. Kumar saját cége még inkább: milliárdos mínuszt görget maga előtt, igaz, nemrég ezt a lyukat betömte. Gattyán a veszteségek ellenére megtartja a tulajdonrészét, és az is kiderült, miért éppen Kumarral állt össze.