2011. január. 27. 14:40 hvg.hu Utolsó frissítés: 2011. január. 27. 14:42 Plázs

Ittas állapotnak felel meg a fáradt vezetés

Már 2-3 óra esti, éjszakai vezetés olyan hatásokat eredményezhet, mintha enyhén ittasan ülnénk be a volán mögé. Hosszabb távokon érdemes maximum két óránként pihenőt tartani.

A hollandiai Utrechti Egyetem vizsgálatának tesztalanyai az esti, illetve hajnali órákban ültek autóba, hogy 2, 4, illetve 8 órán át folyamatosan vezessenek. A feladat mindössze annyi volt, hogy tartsák magukat az óránkénti 130 kilométeres sebességhez az autópályán, valamint végig minél pontosabban a sáv közepén vezessenek. Az ezektől való eltéréseket dokumentálták, s az eredményeket összevetették a szakirodalomból ismert, alkoholos befolyásoltság alatt végzett vezetési vizsgálatok adataival.

Bácsi Róbert

A fáradtság mérhető hatásai már a legrövidebb távon is megmutatkoztak. Az eredményekből kiderült, hogy két órás folyamatos éjjeli vezetés után a vizsgálati alanyok átlagban ugyanolyan figyelmetlennek bizonyultak és annyit hibáztak, mintha 0,5 ezrelékes lett volna a véralkoholszintjük. Négy és fél óra egyhuzamban az autóban pedig 1 ezrelékes befolyásoltságnak felelt meg. Összehasonlításképpen: egy 80 kilogrammos egészséges férfi véralkoholszintje egy sör legurítása után körülbelül 0,4 ezrelékre ugrik, 2 óra elteltével pedig 0,1 ezrelék körüli alkohollal kell számolni.

A kutatók a pihenők fontosságára hívják fel a figyelmet, ha hosszabb útra indulunk, azaz maximum két órás folyamatos vezetést ajánlanak csak. Emellett rámutatnak arra is, hogy olyan, beváltnak hitt eszközök, mint a friss levegő, vagy például a pörgős zene hallgatása nem befolyásolták a fáradtságból adódó vezetési bakikat.