Miért ne együnk almát este? Az öt legjobb tanács 2010-ben
A tíz legegészségesebb étel, amit nem eszünk, a legjobb ételek öregedés ellen, receptek macskajajra. Összegyűjtöttük a legolvasottabb táplálkozási tanácsokat, amelyekről ebben az évben írtunk.
A tíz legegészségesebb étel, amit nem eszünk
Ami egészséges, az általában drága, nehezen beszerezhető, vagy még csak nem is hallottunk róla – gondolná az ember, de ez nem egészen igaz. A neves táplálkozás-szakértő és író, Jonny Bowden már több hosszú listát állított össze arról, hogy mik azok a kiemelkedően egészséges ételek, amiket naponta fogyasztanunk kellene, mégsem tesszük. Néhány dolog a kedvencei közül – mint például a portuláka, guava vagy a goji bogyó – szinte beszerezhetetlen még a hipermarketekben is, nemhogy a sarki közértben. Ezért a New York Times újságírója megkérte Bowden doktort, A 150 legegészségesebb étel a világon című könyv íróját, hogy állítson össze egy olyan listát, mely olyan egészséges és létfontosságú ételeket tartalmaz, amelyekhez viszonylag könnyen hozzá lehet jutni.
A három legjobb étel öregedés ellen
Három étel más táplálékokhoz képest messze a legjobbnak bizonyult az öregedés elleni harcban; a Harvard Egyetem tudósai szerint e csodaszerek vissza is fordíthatják az idő előtt beindult káros folyamatokat. A kutatók a kérdéses ételeket széleskörűen tanulmányozva – korábbi vizsgálatok eredményeit is figyelembe véve – bizonyították, hogy valóban működhet a fiatalító hatás.
A harvardi tudósok szerint az egyik legjobb fiatalító szernek tűnik a vörösbor, amelynek fő alkotóeleme, a resveratrol teszi jóval fiatalabbá és élénkké az embert. Hasonló csodaszernek kiáltják ki a kutatók az étcsokoládét is. A kedvelt édesség valódi előnyét az antioxidánsok jelentik, amelyek az aktív összetevőkben találhatók. Szintén hatásos fegyver lehet az öregedés ellen a zöld tea, hatásának titka a nagy mennyiségű flavonoidban keresendő. A zöld tea kiváló forrása a katekineknek. A zöld és fekete teát fogyasztók további előnyökre is számíthatnak: rendszeres teázással például a szívbetegségek kialakulása is csökken.
A fogerózió igazi civilizációs betegség: a fogszuvasodáshoz hasonlóan ma már egyre gyakoribb jelenség. Ám míg ez utóbbi kialakulásában baktériumok is szerepet játszanak, addig az eróziót az a savas környezet váltja ki, ami például bizonyos ételek fogyasztása után alakul ki a szájban. A savanykás gyümölcsök – citrom, narancs, grépfrút, kivi, alma – is károsíthatják a fogzománcot. A megoldás az lehet, hogy naponta inkább egyszer-kétszer együnk nagyobb mennyiségben belőlük, mint többször keveset. A fogmosás helyett este elfogyasztott alma nem jó megoldás, mert egész éjjelre biztosítja a savas közeget a szájban.
Megesett, hogy ünnepélyes keretek között jól betintáztunk? Vannak ötleteink a túlélésre. Vannak, akik a kutyaharapást szőrivel elv alapján a gyógysörre esküsznek (átmenetileg hozhat javulást, de gyorsan az előző napi állapotban találhatjuk magunkat). Helyette inkább a klasszikusnak számító savanyú káposztalét, a gyömbérteát, vagy a friss gyömbér forrázatát ajánljuk, mert kiválóan elűzik az émelygést. A kávé ilyenkor nem javasolt, mert szintén vizet von el, és savtartalma csak még inkább felizgatja amúgy is meggyötört gyomrunkat. Azt mondják, ilyenkor kétszer annyi vizet kell inni, mint amennyi az elfogyasztott alkohol mennyisége volt. S ha nem is emlékszünk a mennyiségre? Tanácsos annyi ásványvizet vagy – nem édes – gyümölcslevet inni, amennyit csak bírunk, C-vitaminos, kalciumos, magnéziumos pezsgőtablettával dúsítva. Kiváló ilyenkor a grapefruit leve is.
Ha romantikus vacsorára készülünk, fontos lehet a gyertyafény és a halk zene, de még lényegesebb, hogy milyen ételt választunk, bizonyos fogások ugyanis jótékony hatással vannak a hormonszintünkre. Elsőként érdemes említést tenni a spárgáról, a zöldség ugyanis tele van B6-vitaminnal és foláttal, ezeknek pedig vágyserkentő hatást tulajdonítanak. A megfelelő energiaszint és libidó elengedhetetlen ahhoz, hogy jól érezzük magunkat, az avokádó pedig ezek elérésében segíthet. A chilipaprika kapszaicintartalmának köszönhetően endorfint szabadít fel az agyban, ami eufória-közeli állapotot hozhat létre. A medvecukorban lévő hatóanyagok a szervezetben az ösztrogén és a progeszteron hatását imitálva segítik a szexuális funkciókat. Az osztriga cinktartalmával győz a vágykeltő ételek listáján. Ez az ásványi anyag ugyanis elősegíti a szervezet tesztoszteron-termelését.