2010. december. 07. 13:19 MTI Utolsó frissítés: 2010. december. 07. 13:13 Plázs

Őssejtek védik a tbc-baktériumokat

Bizonyos őssejtek megvédik a tuberkulózist (tbc) okozó baktériumokat az elpusztításuk ellen, ami megmagyarázhatja, miért tud lappangó formában évekig, sőt akár évtizedekig megmaradni a kórokozó az emberi testben - közölték kedden kutatók.

Mint az amerikai tudományos akadémia lapjában, a PNAS-ben megjelent tanulmányból kiderül, az ember immunrendszere T-sejteket termel, amelyek képesek elpusztítani a tbc kórokozóját, ám a szervezetünkben szintén jelen lévő úgynevezett mezenhimális (kötőszövet jellegű) őssejtek a tuberkulózisbaktérium mellett sorakoznak fel. "A mezenchimális őssejtek (MSC) a fertőzés helyére vonulnak, ahol gátat alkotnak a T-sejtek és a baktériumok között" - magyarázta Gobardhan Das kutatásvezető, az Új-Delhiben működő Nemzetközi Génmérnöki és Biológiai Központ munkatársa. 

Az egérkísérletek során kiderült, hogy a tuberkulózis baktériumával megfertőzött állatokban minden olyan helyen jelen voltak az őssejtek, ahol a kórokozókat megtalálták, így a tüdőben, a lépben, sőt a nyirokcsomókban is. Az őssejtek által termelt nitrogén-oxid inaktiválja a T-sejteket, és bizonyos mértékben pusztítja a baktériumokat is, így végül egy meghatározott egyensúlyi állapotot hoz létre köztük. Mint Das hozzátette, ez az oka, amiért az inkubáció nagyon hosszú ideig, akár az egész életen át fennállhat a tbc-fertőzötteknél. 

A tbc-t okozó Mycobacterium tuberculosis 2 milliárd embert, a világ népességének harmadát fertőzte meg becslések szerint, ám a baktériumhordozók 90 százalékánál látens módon van jelen. Tízből csak egy fertőzött betegszik meg élete során, elsődlegesen legyengült immunrendszere következtében. Tavaly 1,8 millió ember halt meg világszerte tuberkulózisban.

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.