Plázs travelline.hu 2010. november. 30. 09:28

Kolerás utas a repülőn: meddig terjed a járvány?

Az ázsiai (vagy indiai) kolera pusztításait már Kr. e.

Az ázsiai (vagy indiai) kolera pusztításait már Kr. e. 400 évvel is feljegyezték, ez a veszélyes betegség végigkísérte az emberiség történetét. Szakértők szerint 49 évvel ezelőtt Indonéziában kezdődött egy világszintű járvány, amely most legutóbb Haitin kezdett el pusztítani. Az amerikai betegségellenőrzési és megelőzési központ (CDC), illetve a Pánamerikai Egészségügyi Szervezet (PAHO) szakemberei szerint a DNS-vizsgálatokból kiderült, hogy a járvány egyetlen bacilusgazdától származik, ám azt egyelőre képtelenség kideríteni, hogyan került a szigetre ez a kórokozó. Az eddigi kutatások szerint csupán annyi biztos, hogy Artibonite megyében tört ki az új járvány október közepén, az első betegek feltehetően a rizsföldeken dolgozó munkások voltak.


A koleráról
A Wikipedia szerint a kolera betegség súlyos hasmenéssel és hányással jár, gyors kiszáradáshoz vezet. Számos más trópusi betegséggel összetéveszthető. A kiszáradás veszélye csökkenthető különböző szőlőcukrokat, sókat tartalmazó oldat itatásával. A betegség gyorsan legyengíti az embereket de megfelelő táplálkozással megelőzhető. Főként a fejlődő országok nyomortelepeit érinti, ahol nem megfelelőek a táplálkozási és tisztálkodási körülmények. Magyarországon a 18. században a pestis okozta a legborzasztóbb pusztításokat, később a kolera szedte áldozatait. Ez a járvány a 19. században szinte évtizedenként tombolt. Az utolsó nagy kolerajárvány 1872. szeptember 14-én tört ki Magyarországon - írja a National Geographic magazinja.

A kutatási eredmények ellenére Haitin sokan úgy gondolják, hogy az ENSZ erők hozták magukkal a bacilust Ázsiából (azon belül is Nepálból), de ezt a szervezet határozottan cáfolta. Sajnos ez nem volt elég a feszültségek tompításához, a több mint 1600 áldozatot követelő járvány miatt Haitin már zavargások törtek ki: a békefenntartókkal történt összecsapásokban két ember vesztette életét, és mintegy húszan sebesültek meg, köztük hat békefenntartó.

Hasonlóan romlik a helyzet a szomszédos Dominikai Köztársaságban is, ahol szintén egészen új jelenség a kolera, és a szakértők szerint akár további 200 ezer ember betegedhet meg a kolerában az elkövetkező három hónapban Haiti térségében, amely a turizmusáról is híres szomszédot is igen rosszul érinti, emiatt a dominikai kormány már a múlt héten korlátozta a haiti állampolgárok határátlépését és a külkereskedelmet is.

A nagy riadalmat azonban az a hír keltette, hogy az American Airlines egyik dominikai járatán egy kolera-gyanús esetet fedeztek fel: az egyik utas Miami repterén lett rosszul az érkezés után, és a kolera tüneteit mutatta. Azóta kiderült, hogy valóban fertőzött volt a férfi, akit azonnal a Jackson Memorial kórházba szállítottak és megfigyelés alatt tartják. Egészségi állapota egyre jobb, Tim Smith, az American Airlines szóvivője pedig arról igyekezett meggyőzni az AP hírügynökséget, hogy minimális az esély arra, hogy a kolerás férfi bárki mást is megfertőzött volna a gépen.

A járvány gyorsan terjed

Az eset a múlt héten történt, azóta nem jelentettek újabb megbetegedéseket, tehát nagy eséllyel tényleg sikerült megúszni ennyivel, persze ebben az is nagy szerepet játszhat, hogy a kolera kórokozója gyengén ellenálló: kiszáradás, illetve enyhén savas folyadék elpusztítja. Az egészséges emberek a fertőzött területen sem szoktak fertőzést kapni a gyomor savas tartalma miatt.

A földrengés súlytotta Haitin (ahol egyébként éppen vasárnap tartották a választásokat, amelyeket egybehangzó értesülések szerint csalások, továbbá erőszakos cselekmények kísértek) azonban egészen más a helyzet, a megfelelő tisztaság, táplálkozás, ellátás és kezelés hiánya miatt a járvány erőszakosan terjed, és egyelőre Dominika sincs teljes biztonságban. "A kolerajárvány már nem csak egy egyszerű egészségügyi szükséghelyzet, hanem nemzetbiztonsági üggyé vált" - hangsúlyozta Gabriel Thimote, a közegészségügyi minisztérium főigazgatója, amikor a járvány elérte Port-au-Prince-t is, de sajnos azóta sem sikerült érdemi eredményeket felmutatni, a kolera a vártnál gyorsabb ütemben terjed és szedi áldozatait.

-NB-

 

hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.