2010. november. 22. 16:15 MTI Utolsó frissítés: 2010. november. 22. 16:12 Plázs

Mi áll a kóros soványság hátterében?

Az anorexia nervosa eddigi legnagyobb szabású genetikai kutatása során philadelphiai tudósok azonosították a kóros lesoványodással járó táplálkozási zavar közönséges és ritka megjelenési formáinak kialakulásáért felelős géneket.

Az anorexia nervosa (AN) az Egyesült Államokban a becslések szerint minden ezer nőből kilencet érint. A kamaszkorban kialakuló és főként nőket érintő betegég tünetei közé tartozik az evés elutasítása, a testsúly komoly csökkenése, irracionális félelem az elhízástól, a saját test torzult megítélése. Az összes pszichiátriai rendellenességek közül az AN esetében tapasztalható a legnagyobb arányú halálozás. A betegség nagyon nehezen kezelhető.

A Philadelphiai Gyermekkórház kutatóinak nagyszabású tanulmánya, amely a Molecular Psychiatry online kiadásában jelent meg a napokban, az eddigi legnagyobb szabású genetikai vizsgálatot végezte el a betegségben szenvedők körében. Összesen 1003 átlagosan 27 éves AN-páciens DNS-ét vetették össze a kontrolcsoporttal, 3733 átlagosan 13 éves, a kórházban kezelt gyermek adataival.

Korábbi hasonló kutatások már sugallták ugyan hogy az AN öröklődő betegség, de - mint Hakon Hakonarson, a philadelphiai tudóscsoport vezetője rámutatott - a betegség kialakulásáért felelős gének felépítése mindeddig szinte ismeretlen volt.

A sciencedaily.com honlapon ismertetett tanulmány megerősítette a korábbi AN-tanulmányok eredményeit, és további, a betegségért felelőssé tehető géneket is listájára vett mint későbbi vizsgálatok tárgyát. 

Kult HVG 2024. november. 26. 20:00

"Amit mi csinálunk, az hosszútávfutás" – színfalak mögött az Ivan & The Parazollal

Néhány napon belül több helyen és több helyzetben is találkoztunk a jövőre hatodik nagylemezét megjelentető Ivan & The Parazollal, hogy megtudjuk, mitől különleges a zenekar új nagylemeze, hogyan áll most a 14 éves zenekar, mi történt velük az elmúlt években, és miért gondolják azt, hogy eljött az együttes aranykora. A HVG kisfilmje.