Az Európai Unióhoz történő csatlakozásunk kapcsán 1999-ben a magyar kormány is megalkotta a nemdohányzók védelmét...
Az Európai Unióhoz történő csatlakozásunk kapcsán 1999-ben a magyar kormány is megalkotta a nemdohányzók védelmét szolgáló törvényt, mely szabályozza a vendéglátóhelyeken – az éttermekben, kávézókban és sörözőkben – történő füstölést. A szigorítást időközben kiterjesztették, például a játszóterekre, a piacokra, a megállókra vagy az aluljárókra is.
Az egyes országokban – a hasonló szabályzások ellenére– azonban még mindig könnyűszerrel lehet olyan helyeket találni, ahol valamiféle kivétel, vagy egyszerűen a törvény semmibevétele miatt következmények nélkül rá lehet gyújtani. A görög egészségügyi miniszter például egy átfogó vizsgálatra hivatkozva azt mondta, Görögországban jelenleg tíz bárból nyolc nyíltan megsérti az ottani dohányzásellenes törvényt. Ezért most Brüsszelben zéró toleranciát hirdettek a dohányosokkal szemben, és a közterületeken immár a teljes tiltás elrendelését várják el a tagországoktól. Az Európai Bizottság (EB) várhatóan jövőre mutatja be azt a jogszabály-tervezetet, amely a nyilvános helyeken, az egész unióban megtiltaná a füstölést.
Az EB egészségügyért felelős tagja, John Dalli a közelmúltban azt nyilatkozta, teljes dohányzási tilalomra van szükség valamennyi nyilvános helyen, a közlekedési eszközökön és a munkahelyeken. A biztos szavaiból egyértelműen kiderült az is: nem támogatják, hogy egyes bárok, kocsmák kivételt élvezzenek a dohányzási tilalom alól, hiszen ez az egész nem csak a vendégek, hanem az alkalmazottak egészségéről is szól. Bár a tagországokban sokan lobbiznak gazdasági érvekkel a dohányzási tilalom további szigorítása ellen (ebben nálunk a Magyar Vendéglátók Ipartestülete jár az élen), Dalli szerint a gazdasági előnyök nem lehetnek fontosabbak az emberek egészségénél.
A jogszabály-tervezet arra is törekedne, hogy a dohánytermékek kevesebb nikotint és egyéb mérgező anyagot tartalmazzanak, illetve rendelkezne arról is, hogy a boltokban a dohánytermékeket a továbbiakban olyan helyen tárolják, amely a vásárlók számára nem látható. A biztos elképzelései között szerepel az is, hogy a cigarettás dobozok küllemükben egységesek és a lehető legegyszerűbbek legyenek, a címkén pedig elrettentő képeket és a termék károsanyag-tartalmának leírását helyeznék el.