Plázs travelline.hu 2010. október. 12. 16:33

A megavárosok globális egészségügyi problémát jelentenek

A megavárosok, amelyek lakossága meghaladja a 10 milliót, egyre több embert vonzanak magukhoz környékükről.

A megavárosok, amelyek lakossága meghaladja a 10 milliót, egyre több embert vonzanak magukhoz környékükről. 2020-ra 27-re emelkedik az ilyen metropoliszok száma, holott 2007-ben még csak 19 volt a világon - mondta el Victor Rodwin, a New York Egyetem munkatársa. A megavárosok listájának élén áll 35 milliós népességével Tokió, majd Mumbai, Újdelhi, Mexikóváros és Sao Paolo következik. Francisco Armada Perez, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) munkatársának előrejelzése szerint 2025-re minden 25. ember megaváros lakója lesz.

MTI/AP

A világszerte jelentkező egészségügyi problémák a megavárosokat hatványozottan terhelik. Az egyik gond a fertőző betegségek terjedése, különösen azokon a helyeken, ahol hiányoznak a megfelelő higiénés feltételek. A stresszel terhelt városi életmód gyorsételekkel, dohányzással és alkohollal az olyan krónikus betegségek melegágya, mint a diabétesz, a rák és a kardiovaszkuláris betegségek. Ehhez társulhat még a mozgáshiány, valamint a légszennyezettség növekedése miatt szaporodó légúti problémák is.
   
Fenyegetést jelent az erőszak terjedése, és a közúti balesetek, sérülések növekvő száma is. Indiában például minden nap 300 ember hal meg autóbalesetben - idézte az egyik előadó.
   
Áprilisban a WHO útjára indított egy nagyszabású kampányt azzal a céllal, hogy ezer város "nyissa meg közösségi tereit az egészség előtt". Utcákat zártak el a forgalom elől, bátorították a parkokban való mozgást és a takarítást. A kampány célja az volt, hogy mozgósítsa a városok vezetőit és közösségeit, és felhívja a figyelmet az egészségvédő programok fontosságára.

MTI