A Soča folyó (amely Olaszországban már a jobban ismert Isonzo névre hallgat) völgye az Alpok alsóbb területein halad.
A Soča folyó (amely Olaszországban már a jobban ismert Isonzo névre hallgat) völgye az Alpok alsóbb területein halad. Míg a síelők számára valószínűleg ismerősen cseng a Cerkno név, addig a nyári utazó nem sokat tud róla, pedig a régió számtalan gyönyörűséggel szolgál számukra is.
Az autópályáról lehajtva, néhány tíz kilométer alatt már számtalan csodát lát az ember, hiszen a keskeny, hajtűkanyarokkal dúsan ellátott úton néhol tehenek haladnak előttünk, néhol pedig apró falvakon, vagy kis városokon át vezet az út a szálláshelyünkig, Cerknoig. A környéken „valódi” szállodák nem nagyon vannak, inkább a gazdaságok működtetnek vendégház-féléket, vagy kisebb apartmanokat adnak ki.
Az érkező vendéget mindenféle finomsággal látják el, amely ételek – bár számunkra ismeretlenek voltak – ízvilágukban egyeznek a magyar konyhával. De mégiscsak szívet melengető látvány a városi ember számára, hogy a szálló szakácsa a kertből hozza az ebédhez, vacsorához való bio alapanyagokat.
Cerkno nem tartogat számunkra túl sok látnivalót, ez inkább amolyan közigazgatási központ féle, ennek ellenére mindösszesen kb. 1500-an lakják. Az igazi csoda a Soča völgye, ahol a bátrak raftingolhatnak, a nyugalomra vágyó horgászok pedig hatalmas, ízes halakra számíthatnak.
Ha maradandó emlékekre vágyunk, akkor tegyünk hatalmas kirándulásokat a környéken autóval, gyalog, biciklivel, vagy bármivel, hiszen mindenképpen egy változatos táj kerül elénk magas, erős fákkal, melyek közelében már csak a kristálytiszta levegő is pihentető.
A környék, mint egykori híres bányavidék, több érdekes múzeummal, kiállítással is rendelkezik a témában, ebből talán a legérdekesebb a kobaridi kiállítóhely, ahol inkább a korabeli bányászok életére, munkájára fókuszálnak, mint a kitermelt kincsekre.
Mivel errefelé már az 1000. év környékén éltek emberek, és mind a mai napig nem kezdtek hatalmas építkezésekbe, ezért számtalan régészeti lelettel – és jelenleg folyó feltárási munkával is – találkozhatunk, a környék tipikus formájú agyagedényei természetesen haza is vihetőek.
Talán a legszebbek a Tolmin környékén található természeti csodák, ahol ismét a vízé és hegyeké a főszerep. A Tolminska nevű kirándulóhelyen néhány óra alatt láthatunk filmekbe illő vízesést, szikla szorost, kőhidat, kopár sziklákat, moha fedte ösvényeket. A Soča mindenhol kristálytiszta és vakítóan kék, a réteken legelésző birkák lassúak és talán túl bátrak is, az erdő hatalmas és végtelen, a szalmabálák rendezettek, a látvány pedig lenyűgöző.
Trebuša és környéke az a vidék, amit inkább a bátraknak ajánlunk, hiszen itt a vízesésből már egy sziklamélyedés közepébe le is ugorhatunk, éa a vadvízi evezés, már tényleg kezd izgalmassá válni, a hobbifotós számára pedig számtalan beállítás „adja magát” a hegyi rétek virágaitól a felhők által ölelt hegycsúcsokig.
A Soča medréből tonnaszámra lehet szedegetni a kavicsot, a horgászok is boldogan térnek szálláshelyükre egy-egy nap után, a vad evezősök adrenalinja is a eléri a megfelelő szintet, de lehet itt lovagolni, crossmotorozni, falat mászni, barlangok mélyére látogatni, siklóernyőzni és csak egyszerűen kirándulni és élvezni a felhők látványát, a természet illatát.
-SZF-