2010. április. 22. 16:43 MTI Utolsó frissítés: 2010. április. 22. 16:42 Plázs

Gerincsérülés: egyetlen gén blokkolása segíthet

Egyetlen gén kikapcsolása megelőzheti annak a károsodási folyamatnak az elindulását, amely lebénítja a gerincsérült embereket - közölték szerdán amerikai kutatók.

Egy elterjedt, generikus diabétesz elleni szer használatát ajánlják a tudósok a génkikapcsoló technikával kombinálva. Úgy vélik, hogy ezzel megelőzhető a gerincsérülés utáni nagyobb károsodás, sőt a megközelítést alkalmazhatnák szélütésen vagy traumás agysérülésen átesett embereknél is. A Science Translational Medicine című szakfolyóiratban ismertetett kísérletek eredményei azt mutatják, hogy meggátolható a vérzés, amely egy gerincsérülés után tovább rontja a helyzetet.

Marc Simard, a Marylandi Egyetem munkatársa elmondta, hogy a módszer lényege a vérzés megelőzése. Amikor a gerincvelő vagy az agy megsérül, a kapillárisok megpattanhatnak, ami elindít egy folyamatot. Ebben bizonyos kémiai anyagok, úgynevezett gyulladási faktorok keletkeznek, amelyek eredeti célja a gyógyítás, ám sokszor súlyosbítják a károsodást. Ez az oka annak, hogy a szélütött pácienseknél nem mindig jelentkeznek azonnali tünetek, ám pár órával később rosszabbodik az állapotuk.

Simard csoportja feltárta, hogy egy ABCC8 jelű gén indítja el az egész folyamatot. Ez a gén aktiválja a szulfonilurea-receptor-1 (SUR1) elnevezésű fehérjét, miután egy isémiás - szöveti oxigénhiánnyal járó - sérülés bekövetkezett. A kutatók egerekben és patkányokban blokkolták ezt a gént az úgynevezett antiszensz technológiával. (Ennek lényege, hogy a természetes mRNS sorrendjével komplementer RNS fejeződik ki az adott szövetben). Igazolták, hogy a gén működése nélkül sokkal kisebb volt a károsodás az állatok gerincvelői sérülése után.

Ezt követően hét olyan pácienstől vett gerincvelő mintákat is megvizsgáltak, akik a gerincvelőt ért sérülésüket követő öt napon belül meghaltak. Kiderült, hogy a szóban forgó gén aktív volt náluk. Simard úgy véli, nagyon közel vannak ahhoz, hogy megközelítésük klinikai próbáit is elkezdjék. A módszerhez használt szereket könnyű elkészíteni, illetve olcsó beszerezni, mivel a cukorbetegségre gyakorta alkalmazott gliburid hatóanyag például blokkolja a SUR1 fehérje képződését.  

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.