Lehet egy hotel akármilyen gyerek paradicsom, a környezetét nem befolyásolhatja.
Lehet egy hotel akármilyen gyerek paradicsom, a környezetét nem befolyásolhatja. Az első és alapvető szabály tehát, hogy alaposan tájékozódjunk a környékről ahol a szállást szeretnénk foglalni. Nem elég csak belepillantani a prospektusba, hiszen az elsősorban reklám célra készült, és csak a hotel körülményeiről mesél és nem a környék sajátosságairól. Figyeljünk a hotel zsargonra. Lehet, hogy a „panoráma” egy olyan hegy tetejéről élvezhető, amely komoly lépcsőzést igényel és esetleg nehezen megközelíthető egy babakocsival, de az is lehet, hogy a „város szívében” levő központi hely azt jelenti, hogy hajnali négyig tartó diszkó, vagy zajos kocsma üzemel a szomszédban.
A „gyermekbarát hotel” elnevezés, noha ma már alapkövetelményekhez van kötve, teljesen szubjektív is lehet. Meglehet a környék ötöst kapott tőlünk egy alapos virtuális inspekció után, de ennek ellenére is hívjuk fel a vendéglátóegységet, ahol a szállást foglaltuk és vallassuk ki a recepcióst arról, hogy pontosan milyen szoba vár majd ránk. Csecsemőbarát-e a kábelezés és a konnektorok (ez ma már alapfeltétele gyerekbarát státusznak)? Lift van? És hűtőgép vagy esetleg mikró a tápszermelegítéshez? Kétágyas, emeletes ágyas vagy pótágyas a szoba? Amennyiben még olyan kicsi a gyerek, hogy délután rendszeresen alszik, kérdezzünk rá, hogy vajon a napfényben úszó szobát el tudjuk e teljesen sötétíteni?
Persze nem lehet a hotelt mindenért felelőssé tenni, nekünk, szülőknek is nyitva kell tartani a szemünket. Ha kisgyerekkel utazunk, feltétlenül nézzük át a szobát rögtön megérkezés után. Ezt négykézláb a legjobb megtenni. Kukkantsunk be az ágy alá, mert ott maradhat egy két olyan dolog még a takarítás után is, (öngyújtó, ziherejsztű) amely veszélyes lehet, ha a gyerek a szájába veszi. Ellenőrizzük a redőnyt vagy a szalagfüggöny zsinegeket, hogy nem tud e bele gabalyodni a kicsi, és nézzünk utána, hogy nincsenek e éles sarkok, vagy nem jár-e le a bútorok valamelyik dekoratív része. A fürdőszobába pedig ellenőrizzük, hogy mennyire forró a víz és mennyire forrósodik át a csap, amikor vizet engedünk.
Ha kisgyerekkel vagyunk és a fürdőszoba zárható, hatástalanítsuk a zárat valahogy, nehogy a gyerek véletlenül magára zárja az ajtót. Nézzük meg azt is, hogy a terasz korlátjának a rácsai biztonságosak-e, vagy hogy az ablakok ajtók nem nyithatóak e túl könnyedén, nehogy a gyerek kiessen. Ha földszinten vagyunk, a gyerek elcsatangolhat, így kulcsfontosságú, hogy a hotel medencéje, vagy halastava el legyen kerítve, és a hotel erdős részeit kerítés védje a területen kívül eső vadontól.
A dohányzó hotelszobákban van hamutartó gyufával, amit azonnal tegyünk elérhetetlen magasságba, és a golyóstoll papírral is sok helyen alapfelszerelés, amit jobb eltüntetni mielőtt nyuszika kerülne a falra, és fizethetünk a festésért.
A baba- és gyerekbarát hotelekben van rácsos ágy, pelenkázó, etetőszék vagy ülésmagasító, kis kád, és bili vagy WC ülőke, hogy ezeket ne kelljen magunkkal cipelni, ám ellenőrizzük, hogy ez a bébi felszerelés tiszta és biztonságos e, és hogy nem szorulhat be a gyerek feje a bölcső rácsai közé?
Ha idősebbek a gyerekeink magyarázzuk el nekik, hogy mihez nyúlhatnak a szobába és mihez nem, és mutassuk meg a tévé használatát, ez annál is inkább fontos, mert a családbarát hotelekben sokszor összenyitható szobákkal oldják meg az elhelyezést, így meglehet, hogy a gyerekek egyedül maradnak a másik szobában éjszakára (viszont van gyerek csatorna amelyet biztonsággal nézhetnek). Ha tini is van a családban az a legegyszerűbb, ha kamaszbarát hotelbe megyünk, ahol a szobákban lévő wi-fi vagy internetezési lehetőség „alapfelszerelés”. Ha ilyen nincs, akkor az a legjobb, ha eltávolítjuk a telefont a szobából, mielőtt szemünk fénye csillagászati számlát csinál a nyaralás időtartama alatt.
Ha a gyerekeknek külön szobája van mutassuk meg nekik, hogy tűz esetén melyik a szobához legközelebb eső menekülés pont. Ha már elég nagyok, hogy önállóan elfoglalják magukat, írjuk fel őket a hotelprogramokra. A kamaszbarát hoteleben mindig szerveznek túrákat, vagy van valamilyen extrém sportolási lehetőség, amelyet a srácok igénybe vehetnek. A hotel általában biztosít egy felügyelő személyzetet is, a biztonság kedvéért, így nekünk nem feltétlenül kell a srácokon tartani a szemünket.
A gyerekbarát hotelekben, van rengeteg kölcsönözhető játékszer és vannak könyvek is, de a használatukra vonatkozó szabályok is vannak. Ezeket a szabályokat feltétlenül magyarázzuk el a gyerekeknek, és azt is, hogy a játékokon osztozni kell, még akkor is, ha nincs időhöz kötve a kölcsönzés. A játszóterek, játszóházak, szabályairól is jó ha elbeszélgetünk, mielőtt a gyerekek részt vesznek valamilyen programon. Sosincs korán, hogy a gyerekek hotelkultúrát tanuljanak, ettől csak sokkal kifinomultabb lesz a modoruk.
A gyerekbarát hotelekben a gyerek programok általában ingyenesek (erről feltétlenül tájékozódjunk foglaláskor), de a népszerű programokra nagyon hamar betelik a létszám, ezért érdemes már érkezéskor megtervezni, hogy ki mit szeretne csinálni. Végezetül pedig ne feledjük, hogy ezek a programok azért vannak, hogy a szülők egy kis lélegzetvételhez jussanak, tehát nem árt ellenőrizni, hogy számunkra adott-e minden körülmény a nyugodt pihenéshez, félre vonuláshoz, esetleg saját programok szervezéséhez.
Amint a listából is kiderül, egy nyaralás sikerének az érdekében a megfelelő felkészülés, és a körültekintő óvintézkedések nagyon fontosak még akkor is, ha családbarát hotelbe megyünk nyaralni. De azért ne csüggedjünk, a gyerekekkel való pihenés igenis lehetséges, mert ezek a hotelek ma már sok gondot levesznek a szülő válláról, a „bababarát” „gyerekbarát” és „kamaszbarát” minősítést ugyanis csak a megfelelő kritériumokkal rendelkező vendéglátóegységek kaphatják meg. Amelyik ezt komolyan veszi, az valóban remek lehetőséget biztosíthat a kikapcsolódásra, amit pedig a családosok meghálálnak azzal, hogy évről évre visszalátogatnak.
Krisztina O'Brien