Al dente„fogkemény”-re főzött tészta: az olaszok számára csakis az al dentére főzött tészta az igazi, mivel a...
Al dente
„fogkemény”-re főzött tészta: az olaszok számára csakis az al dentére főzött tészta az igazi, mivel a különféle szószokat a roppanós tészta szívja fel igazán.
Alessi
Alessi az olasz design egyik ikonikus alakja. Legtöbbünknek Alessi Philippe Starck citromfacsarójáról lehet ismerős a neve, de az Alessi termékek sora szinte végtelen, a bögrétől kezdve a sörnyitóig megtalálunk mindent, amire egy háztartásban szükségünk lehet.
Bella Figura
Az olasz stílus és kultúra eszménye a „la bella figura”, az imponáló megjelenés és a megnyerő fellépés. Ennek köszönhetően minden olasz, társadalmi pozíciójától és vagyoni helyzetétől függetlenül, kifogástalanul öltözik és viselkedik. Ahogy állnak, mozognak, vagy akár csak ülnek: mindent végtelenül elegánsan és harmonikusan tesznek.
Chianti
A Chianti Olaszország egyik leghíresebb vörösbora. A Chianti termőterülete az itáliai Toscana tartomány egyik ősi bortermelő vidéke, amely a Firenze, Arezzo, Siena és Grosseto környéki településekre terjed ki. A Chianti csomagolása jellegzetes: a széles szájú palackokat szalmafonatos kosárkában („fiasco”) helyezik el, illetve árusítják.
A Dolce & Gabbana milánói székhelyű olasz divatház. 1985-ben alapították a Milánó melletti Legnanóban Domenico Dolce és Stefano Gabbana divattervezők. A vállalat saját parfüm- és szemüvegmárkával rendelkezik, valamint a ruhák mellett luxus karórák, pénztárcák és ékszerek forgalmazásával is foglalkozik.
Enzo Ferrari
Enzo Ferrari alapította 1929-ben a Ferrari gyárat Scuderia Ferrari néven, mely ekkor még csak versenyautókat gyártott. 1947-ben került az utakra első közúti sportautó modelljük. Jelenleg az egyik legnagyobb presztízzsel rendelkező sportautó márka. A gyár története szorosan összefonódik a Forma 1 versenyekkel. A Ferrari a világ legsikeresebb és legnagyobb tradíciókkal rendelkező Forma 1-es csapata és az egyetlen jelenleg is létező versenyistálló, amely már az első Forma 1-es idényben is elindult, 1950. május 21-én, a Monacói Nagydíjon.
facciamo un giro
az olasz életérzés alapja, jelentése: „menjünk egy kört, sétáljunk egyet” - leginkább a vacsora utáni sétákat jelenti, amikor a családok találkoznak a piazzán (a téren), beszélgetnek, pletykálnak. Ejtsd: fáccsámó un dzsíró.
Federico Fellini
Federico Fellini (Rimini, 1920. január 2. – Róma, 1993. október 31.) olasz filmrendező és forgatókönyvíró. Az Országúton, az Édes élet, a 8 és ½, később a Fellini-Róma és az Amarcord új utat jelöltek ki a filmművészetben. Fellini filmjeiben a valóság, az emlékek és az álmok sajátos módon olvadnak eggyé. Művei az emberi kiszolgáltatottságot, képmutatást, ostobaságot és együgyűséget szeretetteljes, gyakran harsány humorral jelenítik meg. Talán nincs is még egy olyan rendező a filmvilágban, akinek alkotásai annyi személyes élményből és emlékből épülnének fel, mint Fellinié.
Gelato granita
Nápolyi fagylaltkülönlegesség: a krémes fagylaltot édes tésztában, azaz briósban kínálják.
Capri a Nápolyi-öböl déli részén, a Sorrentói-félszigethez közel fekszik. Kellemes éghajlatának köszönhetően már a rómaiak korában népszerű üdülőhely volt. A sziget területén két község osztozik: Anacapri és Capri. A számos római kori emlék mellett (Villa Jovis, Augustus király kertjei) fő természeti látnivalói a tengerből kiemelkedő Faraglioni sziklák valamint a híres Grotta Azzurra (Kék barlang).
La Scala
A világ egyik legismertebb operaháza 1778. augusztus 3-án nyitotta meg kapuit a közönség előtt Mária Terézia kezdeményezésére, Nuovo Regio Ducal Teatro alla Scala néven, Salieri L’Europa riconosciuta című darabjával. A milánóiak az operaidényekben péntek kivételével mindennap mehettek előadásra. Egy-egy opera vagy táncjáték átlag harmincszor ment, méghozzá szinte egymás után, igen rövid megszakításokkal. Az első három előadást a szerző volt köteles irányítani. Minden évben három új operát mutattak be, ebből kettő ősbemutató, egyenesen a színház számára, továbbá négy táncjáték, két komolyabb és két tréfás tárgyú zenemű.
Michelangelo
Michelangelo Buonarroti (1475. március 6. – Róma, 1564. február 18.) az olasz reneszánsz kimagasló mestere, egyike a képzőművészet legnagyobb alakjainak. Bár önmagát mindig szobrásznak tartotta, nemcsak a szobrászatban, hanem a festészetben, az építészetben és a lírában is maradandót, jelentőset alkotott. Ifjúkorát Firenzében, Velencében és Bolognában, valamint Rómában töltötte – 1498-99-ben készítette el Pietà márványcsoportját. 1501 és 1504 között született a Dávid, a reneszánsz művészet egyik legismertebb alkotása, amelyet a kortársak il Gigante (az óriás) néven becéztek, több mint 4 méteres magassága miatt. További jelentős művei: a Szent Péter Bazilika kupolája és apszisa, a Sixtus-kápolna freskói, Az utolsó ítélet, valamint a Campidoglio tér Rómában.
Napoli, magyarul Nápoly Dél-Olaszország legnagyobb városa és a Campania régió székhelye. A város környékének gazdag történelme és kulturális élete van. Híres a népszokásairól és konyhájáról. A nápolyi nyelv (napulitano), Olaszország egyik leggazdagabb és legszínesebb regionális nyelve, mely sok jellemzőjében eltér a hivatalos olasz nyelvtől. Történelmi jelentősége, valamint kiemelkedő gazdasági teljesítménye révén Nápolyt Dél-Olaszország nem hivatalos fővárosának tartják.
Nicola Conte
Nicola Conte, a nu-jazz mozgalom meghatározó alakja. Conte küldetésének tekinti a jazz népszerűsítését, és táncparkettre vitelét, felszabadítva ezzel az energiát mind a közönségből, mind a zenészekből. Producerként és DJ-ként egyaránt tevékenykedik, és az elmúlt néhány évben a kortárs jazz egyik legnagyobb figurájává nőtte ki magát.
’O sole mio
Az ’O sole mio a világ talán leghíresebb nápolyi dala, melyet 1898-ban szereztek. Számtalan művész feldolgozta ezt a népszerű művet, Luciano Pavarotti 1980-ban ezzel a dallal nyert Grammy-díjat. Egy érdekesség: az 1920-as Antwerpeni Olimpián ezt a dalt játszották le amikor nem találták az olasz himnuszt.
Pavarotti
Luciano Pavarotti (Modena, 1935. október 12. – Modena, 2007. szeptember 6.) olasz operaénekes, a Három Tenor egyike, minden idők egyik legnagyobb sztártenorja. 1972-es Metropolitan-beli előadása után lett világhírű, ahol Donizetti: Az ezred lánya című operájában, Tonio áriájában („Ah! Mes amis") egymás után kilenc magas „C"-t énekelt ki. A nézők 17 alkalommal tapsolták vissza a színpadra. Karrierje során számtalan operában szerepelt, több tucat CD-t adott ki, énekelt a Queen-nel, Bryan Adams-szel és Jon Bon Jovival is.
Eszpresszókávéról akkor beszélünk, ha a 88-92 °C-os vizet 9 atmoszféra nyomással préseli át az erre alkalmas gép, a mintegy 7g őrölt kávéból készült, tömörített "pogácsán", 20-30 másodperc alatt. Az eredmény 25-35 ml főzet. A rövidebb espresso-t ristretto-nak hívják, ez tartalmazza a kávé minden eszenciáját. A megfelelő minőségű kávéból a fenti paraméterek betartásával készített espresso tetején 2-4 mm vastagságú, hosszabb ideig megmaradó sűrű krém (crema) képződik.
Az olaszok a ristretto kávét pár másodperc alatt, munkába rohanás közben szeretik leginkább elfogyasztani.
Sanremo
A Sanremói Fesztivál (Festival della canzone italiana) Olaszország leghíresebb fesztiválja, minden évben február végén rendezik meg a liguriai Sanremoban. Az első ilyen dalfesztiválra 1951-ben került sor, melyet kezdetben az olasz dalfesztiválnak neveztek. Az akkori győztes Nilla Pizzi volt. Ez a műsor adta az ötletet az Euróvíziós Dalfesztiválhoz.
Sophia Loren
Sophia Loren (1934. szeptember 20.) olasz filmszínésznő. Eredeti neve: Sofia Villani Scicolone. Nemcsak színésznőként közismert: a tökéletes feleség, családanya és háziasszony mintaképének számít, főleg hazájában. Szakácskönyveket is írt, s a nevével fémjelzett szemüvegek Magyarországon sem ismeretlenek. Évtizedek óta a női elegancia egyik megtestesítője. Legnépszerűbb filmjei: Egy asszony meg a lánya, Házasság olasz módra, El Cid, Tegnap, ma, holnap, Egy különleges nap.
Toscana
Észak-Olaszország adminisztratív közigazgatási régiója, székhelye Firenze. A mesés szépségű táj, a Földközi-tenger partvidéke, a számos történelmi és művészettörténeti látnivalóban bővelkedő város, mint Firenze, Siena, Lucca, Pisa, San Gimignano, Cortona, Volterra – egész évben vonzóvá teszik Toszkánát a turisták számára. A 14. században Toszkána a művészetek és az irodalom igazi kulturális központjává vált: ehhez olyan személyiségek járultak hozzá tevékenységükkel, mint Dante, Giotto, a humanista Petrarca és Boccaccio. A toszkán nyelv egész Itália irodalmi nyelvévé vált. Az olasz reneszánsz szülőföldje, kiemelkedő alkotásokkal az építészet, festészet és szobrászat területén.
Umberto Eco
Umberto Eco (Alessandria, 1932. január 5. – ) olasz író, a modern európai kultúra nagy irodalmára és tréfamestere. Az igazi világhírt A rózsa neve című regényével nyerte el. Az amerikai filmipar is felfigyelt rá, és megbízták a francia Jean-Jacques Annaud-t, hogy Sean Connery-vel és Christian Slaterrel a főszerepben filmre vigye a történetet. „Meg akartam ölni egy szerzetest" – nyilatkozta szerényen Eco, amikor motivációiról kérdezték.
Vespa
A leghíresebb olasz motormárka, szinte minden olasz családban előfordul legalább egy Vespa motor. A Piaggio 1946 óta gyártja, több híres film szimbóluma – ezzel járja be Audrey Hepburn a római utcákat a Római vakáció című filmben. Az olasz design csúcsterméke.
Zucchero
Zucchero olasz blues énekes,Adelmo Fornaciari néven született, aki később felvette a Zucchero művésznevet. 1982-ben debütált a Sanremó-i fesztiválon az „Una notte che vola via” című dalával, mellyel a döntőbe bejutott. 1987-ben jelent meg a „Senza una donna” című száma, ami Olaszországban óriási sikert ért el. 1992-ben ebből készített duettet Paul Younggal. Ezzel a dallal világhírű lett.
„fogkemény”-re főzött tészta: az olaszok számára csakis az al dentére főzött tészta az igazi, mivel a különféle szószokat a roppanós tészta szívja fel igazán.
Alessi
Alessi az olasz design egyik ikonikus alakja. Legtöbbünknek Alessi Philippe Starck citromfacsarójáról lehet ismerős a neve, de az Alessi termékek sora szinte végtelen, a bögrétől kezdve a sörnyitóig megtalálunk mindent, amire egy háztartásban szükségünk lehet.
Bella Figura
Az olasz stílus és kultúra eszménye a „la bella figura”, az imponáló megjelenés és a megnyerő fellépés. Ennek köszönhetően minden olasz, társadalmi pozíciójától és vagyoni helyzetétől függetlenül, kifogástalanul öltözik és viselkedik. Ahogy állnak, mozognak, vagy akár csak ülnek: mindent végtelenül elegánsan és harmonikusan tesznek.
Chianti
A Chianti Olaszország egyik leghíresebb vörösbora. A Chianti termőterülete az itáliai Toscana tartomány egyik ősi bortermelő vidéke, amely a Firenze, Arezzo, Siena és Grosseto környéki településekre terjed ki. A Chianti csomagolása jellegzetes: a széles szájú palackokat szalmafonatos kosárkában („fiasco”) helyezik el, illetve árusítják.
Dolce&Gabbana
A Dolce & Gabbana milánói székhelyű olasz divatház. 1985-ben alapították a Milánó melletti Legnanóban Domenico Dolce és Stefano Gabbana divattervezők. A vállalat saját parfüm- és szemüvegmárkával rendelkezik, valamint a ruhák mellett luxus karórák, pénztárcák és ékszerek forgalmazásával is foglalkozik.
Enzo Ferrari
Enzo Ferrari alapította 1929-ben a Ferrari gyárat Scuderia Ferrari néven, mely ekkor még csak versenyautókat gyártott. 1947-ben került az utakra első közúti sportautó modelljük. Jelenleg az egyik legnagyobb presztízzsel rendelkező sportautó márka. A gyár története szorosan összefonódik a Forma 1 versenyekkel. A Ferrari a világ legsikeresebb és legnagyobb tradíciókkal rendelkező Forma 1-es csapata és az egyetlen jelenleg is létező versenyistálló, amely már az első Forma 1-es idényben is elindult, 1950. május 21-én, a Monacói Nagydíjon.
facciamo un giro
az olasz életérzés alapja, jelentése: „menjünk egy kört, sétáljunk egyet” - leginkább a vacsora utáni sétákat jelenti, amikor a családok találkoznak a piazzán (a téren), beszélgetnek, pletykálnak. Ejtsd: fáccsámó un dzsíró.
Federico Fellini
Federico Fellini (Rimini, 1920. január 2. – Róma, 1993. október 31.) olasz filmrendező és forgatókönyvíró. Az Országúton, az Édes élet, a 8 és ½, később a Fellini-Róma és az Amarcord új utat jelöltek ki a filmművészetben. Fellini filmjeiben a valóság, az emlékek és az álmok sajátos módon olvadnak eggyé. Művei az emberi kiszolgáltatottságot, képmutatást, ostobaságot és együgyűséget szeretetteljes, gyakran harsány humorral jelenítik meg. Talán nincs is még egy olyan rendező a filmvilágban, akinek alkotásai annyi személyes élményből és emlékből épülnének fel, mint Fellinié.
Gelato granita
Nápolyi fagylaltkülönlegesség: a krémes fagylaltot édes tésztában, azaz briósban kínálják.
Isola di Capri
Capri a Nápolyi-öböl déli részén, a Sorrentói-félszigethez közel fekszik. Kellemes éghajlatának köszönhetően már a rómaiak korában népszerű üdülőhely volt. A sziget területén két község osztozik: Anacapri és Capri. A számos római kori emlék mellett (Villa Jovis, Augustus király kertjei) fő természeti látnivalói a tengerből kiemelkedő Faraglioni sziklák valamint a híres Grotta Azzurra (Kék barlang).
La Scala
A világ egyik legismertebb operaháza 1778. augusztus 3-án nyitotta meg kapuit a közönség előtt Mária Terézia kezdeményezésére, Nuovo Regio Ducal Teatro alla Scala néven, Salieri L’Europa riconosciuta című darabjával. A milánóiak az operaidényekben péntek kivételével mindennap mehettek előadásra. Egy-egy opera vagy táncjáték átlag harmincszor ment, méghozzá szinte egymás után, igen rövid megszakításokkal. Az első három előadást a szerző volt köteles irányítani. Minden évben három új operát mutattak be, ebből kettő ősbemutató, egyenesen a színház számára, továbbá négy táncjáték, két komolyabb és két tréfás tárgyú zenemű.
Michelangelo
Michelangelo Buonarroti (1475. március 6. – Róma, 1564. február 18.) az olasz reneszánsz kimagasló mestere, egyike a képzőművészet legnagyobb alakjainak. Bár önmagát mindig szobrásznak tartotta, nemcsak a szobrászatban, hanem a festészetben, az építészetben és a lírában is maradandót, jelentőset alkotott. Ifjúkorát Firenzében, Velencében és Bolognában, valamint Rómában töltötte – 1498-99-ben készítette el Pietà márványcsoportját. 1501 és 1504 között született a Dávid, a reneszánsz művészet egyik legismertebb alkotása, amelyet a kortársak il Gigante (az óriás) néven becéztek, több mint 4 méteres magassága miatt. További jelentős művei: a Szent Péter Bazilika kupolája és apszisa, a Sixtus-kápolna freskói, Az utolsó ítélet, valamint a Campidoglio tér Rómában.
Napoli
Napoli, magyarul Nápoly Dél-Olaszország legnagyobb városa és a Campania régió székhelye. A város környékének gazdag történelme és kulturális élete van. Híres a népszokásairól és konyhájáról. A nápolyi nyelv (napulitano), Olaszország egyik leggazdagabb és legszínesebb regionális nyelve, mely sok jellemzőjében eltér a hivatalos olasz nyelvtől. Történelmi jelentősége, valamint kiemelkedő gazdasági teljesítménye révén Nápolyt Dél-Olaszország nem hivatalos fővárosának tartják.
Nicola Conte
Nicola Conte, a nu-jazz mozgalom meghatározó alakja. Conte küldetésének tekinti a jazz népszerűsítését, és táncparkettre vitelét, felszabadítva ezzel az energiát mind a közönségből, mind a zenészekből. Producerként és DJ-ként egyaránt tevékenykedik, és az elmúlt néhány évben a kortárs jazz egyik legnagyobb figurájává nőtte ki magát.
’O sole mio
Az ’O sole mio a világ talán leghíresebb nápolyi dala, melyet 1898-ban szereztek. Számtalan művész feldolgozta ezt a népszerű művet, Luciano Pavarotti 1980-ban ezzel a dallal nyert Grammy-díjat. Egy érdekesség: az 1920-as Antwerpeni Olimpián ezt a dalt játszották le amikor nem találták az olasz himnuszt.
Pavarotti
Luciano Pavarotti (Modena, 1935. október 12. – Modena, 2007. szeptember 6.) olasz operaénekes, a Három Tenor egyike, minden idők egyik legnagyobb sztártenorja. 1972-es Metropolitan-beli előadása után lett világhírű, ahol Donizetti: Az ezred lánya című operájában, Tonio áriájában („Ah! Mes amis") egymás után kilenc magas „C"-t énekelt ki. A nézők 17 alkalommal tapsolták vissza a színpadra. Karrierje során számtalan operában szerepelt, több tucat CD-t adott ki, énekelt a Queen-nel, Bryan Adams-szel és Jon Bon Jovival is.
Ristretto
Eszpresszókávéról akkor beszélünk, ha a 88-92 °C-os vizet 9 atmoszféra nyomással préseli át az erre alkalmas gép, a mintegy 7g őrölt kávéból készült, tömörített "pogácsán", 20-30 másodperc alatt. Az eredmény 25-35 ml főzet. A rövidebb espresso-t ristretto-nak hívják, ez tartalmazza a kávé minden eszenciáját. A megfelelő minőségű kávéból a fenti paraméterek betartásával készített espresso tetején 2-4 mm vastagságú, hosszabb ideig megmaradó sűrű krém (crema) képződik.
Az olaszok a ristretto kávét pár másodperc alatt, munkába rohanás közben szeretik leginkább elfogyasztani.
Sanremo
A Sanremói Fesztivál (Festival della canzone italiana) Olaszország leghíresebb fesztiválja, minden évben február végén rendezik meg a liguriai Sanremoban. Az első ilyen dalfesztiválra 1951-ben került sor, melyet kezdetben az olasz dalfesztiválnak neveztek. Az akkori győztes Nilla Pizzi volt. Ez a műsor adta az ötletet az Euróvíziós Dalfesztiválhoz.
Sophia Loren
Sophia Loren (1934. szeptember 20.) olasz filmszínésznő. Eredeti neve: Sofia Villani Scicolone. Nemcsak színésznőként közismert: a tökéletes feleség, családanya és háziasszony mintaképének számít, főleg hazájában. Szakácskönyveket is írt, s a nevével fémjelzett szemüvegek Magyarországon sem ismeretlenek. Évtizedek óta a női elegancia egyik megtestesítője. Legnépszerűbb filmjei: Egy asszony meg a lánya, Házasság olasz módra, El Cid, Tegnap, ma, holnap, Egy különleges nap.
Toscana
Észak-Olaszország adminisztratív közigazgatási régiója, székhelye Firenze. A mesés szépségű táj, a Földközi-tenger partvidéke, a számos történelmi és művészettörténeti látnivalóban bővelkedő város, mint Firenze, Siena, Lucca, Pisa, San Gimignano, Cortona, Volterra – egész évben vonzóvá teszik Toszkánát a turisták számára. A 14. században Toszkána a művészetek és az irodalom igazi kulturális központjává vált: ehhez olyan személyiségek járultak hozzá tevékenységükkel, mint Dante, Giotto, a humanista Petrarca és Boccaccio. A toszkán nyelv egész Itália irodalmi nyelvévé vált. Az olasz reneszánsz szülőföldje, kiemelkedő alkotásokkal az építészet, festészet és szobrászat területén.
Umberto Eco
Umberto Eco (Alessandria, 1932. január 5. – ) olasz író, a modern európai kultúra nagy irodalmára és tréfamestere. Az igazi világhírt A rózsa neve című regényével nyerte el. Az amerikai filmipar is felfigyelt rá, és megbízták a francia Jean-Jacques Annaud-t, hogy Sean Connery-vel és Christian Slaterrel a főszerepben filmre vigye a történetet. „Meg akartam ölni egy szerzetest" – nyilatkozta szerényen Eco, amikor motivációiról kérdezték.
Vespa
A leghíresebb olasz motormárka, szinte minden olasz családban előfordul legalább egy Vespa motor. A Piaggio 1946 óta gyártja, több híres film szimbóluma – ezzel járja be Audrey Hepburn a római utcákat a Római vakáció című filmben. Az olasz design csúcsterméke.
Zucchero
Zucchero olasz blues énekes,Adelmo Fornaciari néven született, aki később felvette a Zucchero művésznevet. 1982-ben debütált a Sanremó-i fesztiválon az „Una notte che vola via” című dalával, mellyel a döntőbe bejutott. 1987-ben jelent meg a „Senza una donna” című száma, ami Olaszországban óriási sikert ért el. 1992-ben ebből készített duettet Paul Younggal. Ezzel a dallal világhírű lett.