Líbia hétfőn függesztette fel a beutazási vízumok kibocsátását a schengeni övezethez tartozó 25 európai ország...
Líbia hétfőn függesztette fel a beutazási vízumok kibocsátását a schengeni övezethez tartozó 25 európai ország állampolgárainak, válaszul arra, hogy Svájc megtiltotta 188 líbiai állampolgár – köztük az ország vezetője, Moammar Kadhafi – beutazását. Svájc bár nem tagja az Európai Uniónak, tavaly csatlakozott a schengeni egyezményhez, mely közös határőrizetet és vízumpolitikát ír elő tagjai számára.
Több uniós tagállam és az Európai Bizottság is sajnálkozással vette tudomásul mind Svájc egyoldalú lépését, mind Líbia reakcióját. A hétvégén rendkívüli ülést tartanak a tagállamok illetékesei – jelentette be Cecilia Malström uniós belügyi biztos. Az olasz külügyminiszter ugyanakkor a La Stampa című lapban egyenesen a schengeni szabályok tudatos félrealkalmazásáról beszélt. Franco Frattini kijelentette: „A svájci kormány schengeni feketelistára helyezte a líbiaiakat. De ez nem az a schengeni egyezmény, melyet mi ismertünk eddig. Ezzel a lépésével Svájc túszul ejtette a schengeni övezet többi tagját is” – fogalmazott Frattini. A máltai külügyminiszter hasonlóképpen nyilatkozott. Svájc évek óta folyamatos vitában áll Tripolival, miután 2008-ban egy rövid időre őrizetbe vették Kadhafi egyik fiát, Hannibalt, akit saját alkalmazottai jelentettek fel bántalmazás miatt. (Hannibalra egyébként decemberben Londonban is rendőröket kellett hívni, amikor sikoltozás hallatszott a szállodai szobájából. Menyasszonyát – akit azóta feleségül vett – akkor mentők vitték kórházba, mivel Hannibal betörte az orrát.) A svájci őrizetbe vételre válaszul Líbia befagyasztotta a svájci importot és a vízumok kiadását svájci állampolgároknak.
Svájc most arra hivatkozik, hogy nem teljes vízumtilalmat vezetett be Líbiával szemben, csak egy meghatározott csoport beutazását korlátozza, melyre a schengeni egyezmény lehetőséget ad. Az olaszok heves kirohanásának egyébként két oka is lehet. Egyrészt Silvio Berlusconi kormányfő és Kadhafi jó kapcsolata. Másrészt Genf és Róma között tavaly megromlott a viszony, amikor Olaszország adóamnesztiát ígért azoknak, akik illegálisan tartották külföldön a pénzüket. Róma feketelistára helyezte Svájcot, mondván, a banktitokra hivatkozva nem működik együtt a pénzek feltérképezésében. Olasz adóellenőrök pedig egy tucat olaszországi svájci bankban tartottak razziát.
TTG