Mi az igazság a gyomorszűkítő műtétekről?
Az ismételt gyomorszűkítéssel járó sebészeti beavatkozás eddig úgy tűnt, nagyobb kockázattal jár, mint az első eljárás - írja az Archives of Surgery februári száma.
Számos elhízásnál az emésztőrendszert érintő sebészeti módszer az egyetlen, amely megoldást kínál. Az úgynevezett bariatrikus sebészet – a kórosan kövér emberek emésztőtraktusának átszabása – az elmúlt évtizedekben hihetetlen gyorsasággal fejlődött. A beavatkozás népszerűségét jelzi, hogy gyakran előfordul, hogy az első műtét sikertelenségét követően akár második műtétet is bevállalnak a fogyni vágyó páciensek; erre földrajzi helytől függően az esetek 5-56 százalékában kerül sor.
Charalambos Spyropoulos és a görögországi Patras Egyetemi Kórház munkatársai 56 beteget tanulmányoztak – átlagos életkoruk 39,6, míg átlagos testtömeg indexük 46,9 volt –, akik intézetükben 1995 és 2008 között korrekciós beavatkozáson estek át. 39 esetben a betegek elégedetlenek voltak az első műtét következtében kialakuló súlycsökkenéssel, míg 15 esetben emésztési problémák – például felszívódási zavarok – léptek fel, két betegnél pedig az emésztőrendszer súlyos elváltozása – szűkülete, vagy elzáródása – alakult ki.
A második beavatkozáson átesett betegek közül 19 esetben (33,9 százalék) 30-90 napon belül súlyos szövődmény alakult ki, többek között a béltartalom szivárgása, veseelégtelenség és tüdőgyulladás. 90 napon túli késői szövődményt 13 beteg esetében (23,2 százalék) írtak le, ezek között sérv kialakulása, beszűkült bélműködés és a felszívódási zavar következtében csökkent véralbumin is szerepelt.
A felszívódási zavar megoldása következtében bár a betegek visszaszedtek valamennyi súlyt, elégedettek voltak az eredménnyel. Szintén kedvező volt a beavatkozás azoknál a pácienseknél, akiknél a bélműködési problémákat kellett helyrehozni. „Az új eljárások, a javuló technikai megoldások, a jobban felszerelt intézmények, a körültekintő betegválasztás mérföldkő lehet a kedvező és tartós eredmény elérésében” – összegzik a tudnivalókat a szerzők.