2010. január. 21. 14:05 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. január. 21. 13:52 Plázs

SM: egy tabletta jelentheti a reményt

A szklerózis multiplex (SM) újonnan kipróbált orális kezelése más terápiáknál tapasztalt mellékhatások nélkül csökkentette a pácienseknél a visszaesést és az állapotromlást - közölték brit kutatók a New England Journal of Medicine (NEJM) című szakfolyóirat szerdán megjelent számában.

A Gavin Giovanonni által vezetett londoni kutatócsoport mintegy 1300 pácienst követett két éven át, mágneses rezonanciás felvételeket (MRI) is készítve róluk. A betegek kettő vagy négy adag tablettát, illetve placebót kaptak egy éven át. A hatóanyagot tartalmazó tablettát szedőknél 55 százalékkal kisebb eséllyel jelentkezett visszaesés és 30 százalékkal kisebb valószínűséggel rosszabbodtak az SM-mel összefüggő tüneteik.
   
A szklerózis multiplex általában a fiatal felnőttkorban jelentkező neurológiai betegség, amelyben a szervezet immunrendszere megtámadja saját központi idegrendszerét. Krónikus, gyulladásos betegség, melyben károsodik az idegszálakat körülvevő védőburok, az úgynevezett mielinhüvely.
   
Az idegrendszeri károsodáshoz, mozgás- és látászavarhoz vezető betegség előfordulása a mérsékelt éghajlaton élő embereknél egy ezrelék körüli, gyakrabban érint nőket, mint férfiakat. A immunválaszt csökkentő tabletta az első szájon át szedhető SM-gyógyszer lehet, eddig injekciós, illetve infúziós kezeléseket alkalmaztak.

hvg360 Lenthár Balázs 2024. december. 16. 19:30

Rendszerváltás 35 – Belarusz, az ország, amely alól kidőlt a Szovjetunió

A totális szovjetorosz elnyomás sikerrel járt a nemzeti kultúra felszámolására indított hadjáratával, a gazdasági mutatók jók voltak, így az általános életszínvonal is szovjet viszonylatban magasnak volt tekinthető és ebből kifolyólag egészen a ’80-as évek második feléig Belarusz lakosságának nagy része semmiféle komoly változásra nem vágyott. Aztán jött Csernobil és utána egymást követően potyogtak ki a szó szoros értelmében vett csontvázak a szovjet múlt rég eltemetett szekrényéből. Ám még ezek sem ingatták meg a tagköztársaság népének bizalmát a szovjet keretrendszerben, és ha nem omlik össze a Szovjetunió, Belarusz talán még ma is önként és dalolva lenne a része. Bendarzsevszkij Anton külpolitikai elemzővel, a posztszovjet térség szakértőjével beszélgettünk.