2009. december. 01. 15:50 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. december. 01. 21:43 Plázs

HIV: már nem halálos, de mi jöhet még?

A rettegett HIV-vírus megjelenése óta világszerte 60 millió embert fertőzött meg, s 25 millió ember életét követelte. Jó hír, hogy az új fertőzések száma folyamatosan csökken, s a megbetegedettek is tovább élnek. Itthon 1733 fertőzöttről tudnak, de ennek többszöröse lehet a valós adat. December elseje az AIDS világnapja.

Ritkán beszélünk az AIDS-ről, nem véletlenül, hiszen még ma is halálos ítélettel ér fel, ha valakiről kiderül, hogy megfertőződött a HIV vírusával. Ha máskor nem, hát december elsején foglalkoznunk kellene a problémával, ugyanis 1988 óta ezzel a nappal is szeretné felhívni a figyelmet az egészségügyi világszervezet (WHO) a gyilkos kór elleni nemzetközi összefogás szükségességére. Míg az új fertőzések száma a világon csökken, addig idehaza - lassan ugyan -, de továbbra is nő a betegek száma.

Az Országos Epidemiológiai Központ jelentése szerint idén szeptember 30-ig 102 új HIV-fertőzöttet találtak az országban; ezzel az eddig kiszűrt HIV-pozitív személyek száma 1733-ra emelkedett. A szűrések kezdete, azaz 1985 óta az idei 8 halálozással 304-re emelkedett azok száma, akik az AIDS áldozatai lettek. Ám valószínűsíthető, hogy több tucat ember halhat meg úgy, hogy sosem derül fény fertőzöttségére. 

A fertőzöttek száma látszólag nem sok, ám szakértői vélemények szerint a tényleges fertőzöttek aránya ennek többszöröse is lehet, akár a 10 ezret is elérheti. Kevesen mennek el ugyanis ellenőrzésre: ezer ember közül csak 6,6 vállalja be a tesztet. Így évente jó esetben végeznek el 3-4 ezer anonim AIDS-vizsgálatot, de ezekből is jól látszik, hogy egyre növekszik a heteroszexuálisok, ezen belül a fiatal lányok aránya a fertőzöttek között. A regisztráltak közül 1233 férfi, 209 nő, és 188 anonim, a legtöbben Budapesten, Pest megyében élnek. Az idei fertőzöttek közül 59 százalék homo- és biszexuális, 14 százalék heteroszexuális kapcsolatot jelölt meg a fertőzés forrásaként, 27 százalékról pedig nincs adat (12 fő nem jelentkezett további vizsgálatra, 16 kiszűrt nem jelölt meg okot).

© MTI/EPA

Európában a HIV-fertőzöttek többsége általában férfi, de míg Közép-Európában, így nálunk is 80-90 százalékuk homoszexuális kapcsolatban fertőződött meg, addig keletebbre az intravénás droghasználat, nyugatabbra pedig a heteroszexuális kapcsolat a fő veszélyforrás. Bár egyre kisebb számban, de vannak a fertőzöttek között olyan gyerekek is, akik anyjuktól "örökölték" a betegséget, azzal együtt, hogy a mai, modern gyógyászat már képes a HIV-fertőzött terhes nőket olyan kezelésben részesíteni, amelynek segítségével a gyermek egészségesen születhet meg.

A kór növekvő terjedésének egyik oka, hogy lanyhult a veszélyérzet például a fiatalok körében, akik teljesen tájékozatlanok a betegséggel kapcsolatban, nem védekeznek és felelőtlenül váltogatják szexuális partnereiket - mondja Ujhelyi Eszter, a Szent László kórház immunológiai laborjának vezetője, aki szerint ugyanakkor a társadalom reakciója a betegségre sokat javult, a fertőzöttektől már nem fordul el a családja, nem közösítik ki őket, így sokkal könnyebben birkóznak meg a betegséggel.

"Az AIDS tömeggyilkos"
© MTI/EPA
Az egyik legsokkolóbb HIV-ellenes reklám, amely Adolf Hitlerre emlékeztető férfit mutat be védekezés nélküli szexuális aktus közben. "Azt kérdeztük magunktól, milyen arcot adhatnánk a vírusnak; ez az arc azonban semmiképpen sem lehetett kedves" - fogalmazott Dirk Silz, a kampányt kigondoló Das Commitee reklámcég kreatív igazgatója. A cél az emberek felrázása, illetve az, hogy visszaszorítsa a védekezés nélküli szexuális együttléteket. A kampány amúgy világszerte nagy botrányt kavart, a bírálók szerint megbélyegzi a fertőzötteket.
Különbséget kell tennünk a HIV-fertőzés és az AIDS között, míg az előző magát a fertőzést, az utóbbi a már kialakult betegséget jelenti.  A még "csak" vírushordozó ember a fertőzést néhány héttel követő 4-5 napos rosszulléttől eltekintve lényegében nem beteg, a fertőzést évek múlva követi a szervezet teljes leromlása, a sokszor hallott szerzett immunhiányos állapot, amikor már akár egy náthába is belehalhat a beteg, mert immunrendszere nem képes megbirkózni a vírussal. A modern gyógyszereknek köszönhetően ma már együtt lehet élni a betegséggel. A mostani körülmények között például a HIV-fertőzöttek (nők és férfiak egyaránt) vállalhatnak gyermeket, és az életminőségük is sokat javult. A gyógyszerek hatékonyabbak és kevesebb a mellékhatásuk. Ez utóbbiakat viszont teljesen kizárni nem lehet, így a rendszeres gyógyszeres kezeléstől megváltozhat a betegek zsíranyagcseréje, csontritkulás és kardiológiai problémák fordulhatnak elő.

A megelőzés egyik legfontosabb eszköze lehet a mindenki számára könnyen elérhető ingyenes és anonim szűrővizsgálat, ahogy a kielégítő szexuális felvilágosítás is, tekintettel arra, hogy egyre több a fertőzöttek között a fiatal. Hiányoznak az államilag szervezett felvilágosító kampányok; ismeretterjesztéssel néhány civil szervezet foglakozik ugyan, de ők - erőforrások hiányában - messze nem tudnak mindenkit elérni. Az iskolai szexuális nevelésnek is fontos szerepe lenne. Vannak helyek, ahol a tantervbe beépítették a szexuális nevelést, s ennek része az HIV-fertőzés megelőzése is. Sok helyen azonban egyáltalán nem valósul meg az információk átadása. 
 

A jövő ígérete (Oldaltörés)


Pillanatnyilag még nincs sem ellenszer, sem védőoltás a HIV vírusa ellen, ám ígéretek és próbálkozások szép számmal akadnak. Igaz, a helyzet már most is sokkal jobb, mint évekkel ezelőtt: gyógyszeres kezeléssel jelentős mértékben lelassítható a romboló folyamat, így az is elkerülhető, hogy a HIV-fertőzésből AIDS-betegség legyen. A rettegett kór tehát az utóbbi években krónikus, kezelhető állapottá vált.

A legbiztatóbb ígéret szerint öt éven belül már valóság lehet a HIV-oltás - jelentette be nemrég Luc Montagnier és Francoise Barre-Sinoussi; a francia tudósok megosztva kapták meg az orvosi Nobel-díjat az AIDS vírusának felfedezéséért. Mint mondták ők és munkatársaik már egy évtizede dolgoznak egy ilyen oltóanyagon, de azt nem fejtették ki, miért gondolják úgy, hogy 4-5 éven belül meglehet a szer. A korábbi próbálkozások ugyanis eddig kudarccal végződtek.

Az amerikai tudományos akadémia (PNAS) lapjában nemrég megjelent tanulmány a két évvel ezelőtti kísérleti HIV-vakcina kudarcának okára próbál magyarázattal szolgálni. A Step Study néven ismert vakcinateszteket ugyanis felfüggesztették, amikor kiderült, hogy a valódi HIV-oltásban részesültek közül nagyobb arányban fertőződtek meg az önkéntesek a vírussal, mint azok közül, akik álvakcinát kaptak. A kudarc magyarázata - ahogy a londoni Imperial College kutatócsoportja véli - a vakcinában a HIV-vírus célba juttatására felhasznált náthavírus viselkedésében keresendő. A közönséges náthát ugyanis egy adenovírus okozza, amely nagyon gyakori, ezért a szervezetben a nyálkahártya nagy számban termel ellene bizonyos típusú immunsejteket, CD4 jelű T-sejteket. Ugyanezeket a sejteket fertőzi meg azonban a HIV is. A náthavírust tartalmazó vakcina így előkészíti a "terepet", ahol egy későbbi HIV-fertőzés után szaporodhat az AIDS vírusa. A kutatók így óvatos megközelítést javasolnak az adenovírust alkalmazó vakcinák fejlesztésénél, hozzátéve persze, hogy elméletük csak egy a lehetséges magyarázatok közül.

Korábban kell kezdeni!

© AP

A WHO másban látja a megelőzés fontosságát. Hétfőn jelentette be, hogy az ajánlottnál egy-két évvel korábban célszerű megkezdeni a fertőzöttek gyógyszeres kezelését. A legutóbbi, 2006-os kezelési irányelveinek kiadása óta ugyanis több tanulmány kimutatta, hogy jobb a túlélési esélye azoknak a HIV-fertőzötteknek, akiknél korábban elkezdik a gyógyszeres kezelést. (Az ajánlás megkétszerezheti a kezelésre szorulók számát, 3-5 millió emberrel növelheti világszerte az AIDS-szerekre várók már most is 5 milliós létszámát.)

A szervezet mostani ajánlása a CD4-sejtek 350-es értékénél tartja indokoltnak a terápia megkezdését. A CD4-sejtek száma az immunrendszer állapotát jelzi, csökkenése az ellenálló képesség romlását jelzi. A korábbi iránymutató szerint az orvosoknak meg kellett volna várniuk, amíg a páciensek CD4-sejtszáma 200 körülire csökken, ám a fejlett országok többségében már az 500-as értéknél elindították a kezelést.

Az új WHO-ajánlás felveti azonban a finanszírozás kérdését: vajon miként fogják megteremteni az országok és segítő szervezetek az élethosszig tartó gyógyszeres kezelések anyagi fedezetét? Világszerte mintegy 4 millió ember részesül AIDS-kezelésben, további 5 millió azonban kénytelen várni rá. Becslések szerint az új ajánlás alapján a várólista 3-5 millió rászoruló és jogosult pácienssel bővülhet.

Körülmetéléssel a fertőzés ellen

Az amerikai közegészségügyi hivatal nemrég bejelentette: komolyan megfontolja az összes újszülött fiúgyerek általános körülmetélését, hogy visszafogja a HIV-fertőzések terjedését. A tengerentúli betegség-ellenőrzési és megelőzési közegészségügyi központ (CDC) afrikai HIV-vizsgálatok eredménye miatt döntött úgy, hogy megfontolja az általános körülmetélést. Számos elemzés mutatta ugyanis, hogy a körülmetélt afrikai férfiaknál fele akkora a fertőzés kockázata, mint a körülmetéletlenek körében.

„Világszerte két okból végeznek körülmetélést: az egyik rituális, vallási, a másik egészségügyi cél, fitymaszűkület esetén" – fogalmazott korábban az index.hu-nak adott interjújában Medgyaszai Melinda, a Nemzeti AIDS Bizottság (NAB) elnöke, egészségpolitikai szakállamtitkár. Medgyaszai mint mondta, nem ismer olyan tudományos evidenciákat, amely a körülmetélés és a HIV-fertőzés összefüggéseivel foglalkozna. Csak olyan vizsgálatokról tud, amelyek úgy találták, hogy a körülmetélt férfiak asszonyai körében csekélyebb a méhnyakrák előfordulása. Tehát a kés alá fekvés sem oldaná meg a problémát.