Több műhiba a kiégett sebészek miatt
A depressziós vagy kiégett sebészek nagyobb valószínűséggel követnek el jelentős hibát munkájuk során, derül ki amerikai kutatók felméréséből.
A mostani az eddigi legnagyobb szabású vizsgálat az orvosok kiégésével kapcsolatban. Az eredmények igazolják, amit eddig is sokan gondoltak: a sebész mentális jóléte befolyásolja a bevallott szakmai hibák gyakoriságát. Gyakran a kimerültséget okolják az orvosi tévedések miatt, ám – úgy tűnik – a depresszió vagy a kiégés sokkal veszélyesebb a betegek számára. Bár a sebészek nem követnek el gyakrabban műhibát, mint más szakterületen dolgozó kollégáik, következményeik a szakma jellege miatt sokszor súlyosabbak lehetnek.
Egyes becslések szerint a kórházban kezelt betegek tíz százalékánál fordul elő valamilyen orvosi hiba. A kutatást vezető Charles M. Balch szerint a felmérés eredményei mindenkit arra ösztönöznek, hogy odafigyeljenek az orvosok depressziójára. Balch a Johns Hopkins Orvostudományi Egyetem sebész professzora.
Az elmúlt évben az Amerikai Sebész Kollégium által kiküldött kérdőívekre 7905 sebész válaszolt. A vizsgálatot a Johns Hopkins és a Mayo Klinika közösen végezte. A válaszadók kilenc százaléka vallotta be, hogy az elmúlt három hónapban komolyabb szakmai hibát vétett. Összességében a sebészek 40 százaléka állította, hogy a kiégés tüneteit érzékeli. A deperzonalizációt mérő skálán minden egyes pont 11 százalékkal növelte a műhiba esélyét. Deperzonalizációnak számított például az orvos visszahúzódása, vagy a beteg tárgyként való kezelése. Az érzelmi kimerültségi skálán gyűjtött pontok mindegyike öt százalékos emelkedést jelentett.
A bevallott műhibák szakterületenként is változtak. A szülész-nőgyógyászok és a plasztikai sebészek ritkábban számoltak be hibákról, mint az általános sebészek. Nem tudni egyelőre, hogy a depresszió és a kiégés okozza-e a műhibák gyakoribbá válását, vagy éppen fordítva. Meglepő módon az éjszakai ügyeletek és a munkaórák száma nem befolyásolta a műhibák gyakoriságát. Julie A. Freischlag, a Johns Hopkins Sebészeti Osztályának vezetője szerint a legfontosabb, hogy a kollégáján a kiégés jeleit észrevevő sebész felhívja társa figyelmét a veszélyre, és így időben segítséget kérhessen az érintett.
A felmérés eredményei az Annals of Surgery novemberi online számában olvashatók.