Éberkóma rutinműtét után: a kórház is pereli a bajt okozó műszer gyártóját
Rekord összegű kártérítést kapott a családja annak a nőnek, aki 2010-ben egy vesekőműtét után esett kómába Nyíregyházán. Azóta is magatehetetlen, a szülei gondozzák.
Rekord összegű kártérítést kapott a családja annak a nőnek, aki 2010-ben egy vesekőműtét után esett kómába Nyíregyházán. Azóta is magatehetetlen, a szülei gondozzák.
A rutin vesekőműtét közben a betegnek egy hiba miatt leállt a keringése, azóta éberkómában van.
Titkolják a műhibaadatokat a magyar egészségügyben, miközben több mint egymilliárd forint összértékben folynak orvosi-kórházi perek az országban – derül ki a HVG e heti számának címlapsztorijából.
Hamarosan néhány kattintással leellenőrizhetik a svédek, hogy az őket kezelő orvosnak volt-e műhibapere. A tervekről a januárban indult Lexbase.se internetes oldal számolt be az Expressen című bulvárlapnak.
Bár pontosan nem tudni, mennyi műhibaper indul Magyarországon évente, annyi biztos, hogy az erre szakosodott ügyvédek szerint ezek túlnyomó többsége a szülészeti osztályokat érinti. Összeállításunkban két esetet mutatunk be, az ország két pontjáról. A felelősséget egyik helyen sem ismerték el.
Akár a betegek is rosszul járhatnak azzal, hogy júliustól már nem feltétlenül a vétkes egészségügyi intézmény lesz köteles kártérítést fizetni egy műhibaperben, hanem az egészségügyi személyzet egyes tagjaira is anyagi felelősség hárul majd. Jelenleg azonban nincsen olyan biztosítás a piacon, amivel megvédhetnék magukat az egészségügyi dolgozók, de többek szerint ez nem is lehetne megoldás. Kérdés viszont, miből fizethet ki több milliót egy átlagosan bruttó 180 ezer forintot kereső gyógyító.
Ejtette a vádat a mosonmagyaróvári műhibaperben a helyi kórház belgyógyászati osztályán 2008-ban elhunyt fiú anyjának, azaz a pótmagánvádlónak a jogi képviselője, ezzel pénteken lezárult a Mosonmagyaróvári Városi Bíróságon június elején kezdett eljárás.
További bizonyítást és újabb orvos szakértő meghallgatását rendelte el a Baranya megyei bíróság abban a kártérítési perben, amit egy férfi azért indított, mert egy fémtű maradt a testében egy évekkel ezelőtti vállműtét után, ami később átszúrta a szívét.
Megkezdődött annak az orvosnak a pere szerdán Mosonmagyaróváron, aki csupán ittasságot állapított meg egy gyereknél, akit azután vittek kórházba, hogy kizuhant egy harmadik emeleti erkélyről. A fiú később belehalt sérüléseibe, de még nevelőapja sem tudta, hogy a fiú a harmadik emeletről esett le.
Újabb, kamatokkal és egyéb tételekkel együtt százmillió forintot meghaladó kártérítést és további közel havi félmillió forintos járadékot ítélt meg egy műhibaperben a bíróság az egyik fővárosi kórházzal szemben - számolt be kedden a Magyar Nemzet.
A védekező orvoslás lényege, hogy a doktorok azzal igyekeznek az ellenük műhiba gyanúja miatt bármikor emelhető vádakat megelőzni, hogy biztonsági okokból egész sor fölösleges vizsgálatot is elvégeztetnek. Az amerikai egészségügy reformja kapcsán a vezető szakemberek attól tartanak, hogy a fölösleges vizsgálatok száma nőni fog.
A másodfokon döntő Győri Ítélőtábla másfélszeresére emelte a nem vagyoni kár miatt fizetendő összeget.